„Кустендроф“ је званично отворио министар културе и информисања Иван Тасовац, који је истакао да је лако бити гуска на „Кустендрофу“, јер „овде не можеш да будеш гуска у магли“.
„Фестивали попут овога, где је на једном месту могуће видети звезде светског филма и памтити лица младих људи јер ће то тек постати, јесу места која показују да се може, која провејавају годинама таложене магле српске културе“, оценио је министар.
Тасовац је нагласио да је „лепо видети да се то догађа из унутрашњости Србије, у самом њеном срцу, када не може из суморних београдских салона у којима се самозвани и међузвани припадници елите, припремају за нови круг очаја“.
Он је имао молбу за оснивача „Кустендорфа“ Емира Кустурицу — да са собом у Београд поведе гуске, јер се „са њима пут види боље него са многима који су скоро успели да нас убеде да српске културе нема без њих“.
„Током овог свечаног отварања ниједна гуска неће бити повређена“, напоменуо је Тасовац и отворио „фестивал за развејавање магле“.
Кустурица, обучен као кувар, најавио је да ће добро хранити госте током фестивала, нагласивши да је најбоља храна садржана у изреци Боба Марлија: „Еманципуј себе, извуци се из менталног ропства“.
Он је објаснио да гуске у његовом животу представљају што и у „циганској митологији“, која говори да су „Цигани на гускама прелетели океан“.
„То је метафора коју често користим у својим филмовима“, додао је славни редитељ.
Након званичног отварања изведен је одломак из Кустуричине опере „Време Цигана“ (Дом за вешање).
До 27. јануара за Златно, Сребрно и Бронзано јаје такмичиће се 17 филмова младих режисера из Бугарске, Кине, Хрватске, Мађарске, Исланда, Ирана, Мексика, Палестине, Русије, Србије и Шпаније.
Најбоље филмове одабраће жири у саставу: филмска продуценткиња и ауторка документарних филмова из Етиопије Мажида Абди, српска књижевница, филозоф и теоретичар медија Дивна Вуксановић и филмски продуцент из Рима Фламињо Задра.
Награду „Вилко Филач“ за најбољу фотографију доделиће директорка фотографије Дијан Баратје (Француска) и шведски директор фотографије мађарског порекла Иштван Борбаш.
Програм „Савремене тенденције“ доноси, поред Гаронеовог филма, и остварења „Дипан“ Жака Одијара — прошлогодишњи добитник Златне палме у Кану, „Благо“Корнелијуа Порумбојуа (награда „Известан таленат“ у оквиру канског програма „Известан поглед“) и „Бланка“ — дебитански целовечерњи филм победника „Кустендрофа“ 2009. Кокија Хасеија, награђен на Венецијанском филмском фестивалу. Редитељи ће након пројекција одржати радионице за младе ауторе.
Програм предвиђа и пројекције филмова „Клан“ Пабла Трапера и „Младост“ Паола Сорентина, о којима ће говорити продуценти Матијас Мостеирин и Никола Ђулијано.
„Ретроспектива великана“ биће посвећена француском синеасти Жаку Одијару, немачком продуценту Карлу Баумгартнеру (1949-2014) и чешком режисеру Франтишеку Влачилу (1924-1999).
Нови програм „Деколонизовање филма“ обухвата документарне филмове: „О насиљу“ Јорана Хуга Олсона, „Капетан Томас Санкара“ Кристофа Купелина и „Немачка младост“ Жана Габријела Периоа, као и играни филм „Планине могу да оду“ Ђије Жангкеа.
Посетиоце фестивала у вечерњим часовима забављаће српски рок састав „Партибрејкерс“, „Коља и Гробовласници“, јерменска реге и ска атракција „Реинцарнатион“, молдавски трубач Адам Стинга и Оркестар Дејана Лазаревића.
„Кустендорф“ је ове године, поред Министарства културе, подржала и компанија „Гаспром њефт“.