Директор Института за упоредно право Јован Ћирић каже за Спутњик да је антипутиновска атмосфера одавно створена у западној јавности.
„Правно гледано, то је потпуно бесмислена констатација. На основу речи ’вероватно‘ не можемо осуђивати било кога, о чему год да се ради. Када је реч о овом случају, као и код многих других, политика има предност над правом“, каже Ћирић.
Он наводи и пример Џулијана Асанжа, који већ годинама седи у азилу у еквадорској амбасади у Лондону. „Жалосно је што је одувек сматрано да је британско правосуђе узор независности судства још од 1702. године. То је био идеал свима у свету, данас више није тако“, каже Ћирић. Он указује да антипутиновска атмосфера у западној јавности није од јуче, и да је створено предубеђење да се све што долази са те стране аутоматски сматра кривим.
„Све подсећа на Кафку и Орвела, али морам да укажем да то неће имати никакве практичне последице, поготову што се тиче безбедности Русије и њеног председника, али имаће последице на даље захлађење и даље продубљивање јаза између двеју земаља које су део истог цивилизацијског круга — западнохришћанског. Можда неко изван тог круга има интерес да даље продубљује јаз и неразумевање те две стране“, каже Ћирић.
Политичка аналитичарка Кира Сазонова за Спутњик каже да ће „случај Литвињенко“ неки искористити као „адут“ и додатно образложење зашто је било потребно увести рестриктивне мере против Русије.
„Ако упоредимо оно што је британска штампа писала 2006. године и оно што се пише сада, онда постаје јасно да је реторика остала иста. Извештај истраге је исполитизован и нема довољно доказа. Истовремено, изјаве на рачун Русије и њеног руководства су веома оштре“, каже Сазонова. Она сматра да су на резултат истраге утицале одређене снаге у Великој Британији, које имају негативан однос према Русији и које су се међу првима залагале за увођење санкција против Москве.
„Сада ће ове снаге на нивоу Европског парламента или Европске комисије користити ’случај Литвињенко‘ као ’адут‘ и додатно образложење зашто је било потребно увести рестриктивне мере против Русије. Али ја и даље не сматрам да ће објављивање извештаја додатно угрозити билатералне односе, тим пре што Москва и Лондон имају озбиљан темељ за сарадњу, ту пре свега мислим на борбу против ДАЕШ-а“, каже Сазонова.