Клинтонова (68) је јуче, уочи првих избора за номинацију кандидата Демократске и Републиканске странке у Ајови 1. фебруара и у Њу Хемпширу 9. фебруара, рекла да је поносна на кампању демократских кандидата која је, каже, оријентисана на проблеме, уместо на размену увреда која је уобичајена међу републиканским кандидатима, преноси АФП.
„Међутим, сматрам да сам боља особа за демократског кандидата и за председника“, истакла је Клинтонова, позивајући се на своје дугогодишње искуство у снажном позивању на борбу против екстремизма у Ирану и на Блиском истоку док је била на позицији државног секретара.
Међутим, она је поновила своје признање да је њено гласање за рат у Ираку у Сенату било погрешно.
У одвојеном појављивању у Ајови, њен главни ривал за председничку номинацију у редовима демократа Берни Сандерс, независни сенатор који се представља као демократски социјалиста, јуче је оценио да је „искуство важно, али да је важно и расуђивање“.
Поручио је да није радикалан и изразио наду да ће гласачи прихватити његову агенду чији је циљ окончање неједнакости у примањима у САД.
Клинтонова и Сандерс су у Ајови „раме уз раме“ што се тиче изгледа за номинацију, док је бивши гувернер Мериленда Мартин О’Мејли далеко иза њих, на трећем месту, наводи француска агенција.
Сандерс (74) је у Ајови говорио о својим плановима да обезбеди универзалну здравствену негу, успостави контролу над Волстритом и ангажује власти у финансирању школовања студената.
„Не можемо да и даље имамо власт на челу са милијардерском класом и Конгрес који и даље ради у интересу људи на врху, док игнорише радничке породице“, рекао је Сандерс, критикујући неједнакост у земљи.
Хилари Клинтон, којој прети пораз од Сандерса у Ајови и Њу Хемпширу, могла би да се узда у гласаче у Невади и Јужној Каролини, где и даље ужива снажну подршку међу латино и црначким становништвом који тамо чине велики део демократске базе, оцењује АП.
Американци идуће недеље почињу да бирају кандидате за председника у редовима републиканаца и демократа у серији гласања по државама.
Међу кандидатима који се надају да ће ући у трку за Белу кућу су два прилично необична кандидата, од којих је један Сандерс, а други милијардер Доналд Трамп из Републиканске странке, наводи АП.
Обојица се добро котирају у анкетама у Ајови и Њу Хемпширу, двема државама које ће прве бирати кандидате.
Трамп, који је снажно антиимиграционо настројен и који позива на забрану уласка муслимана у земљу, у кампањи је брзо засенио бившег гувернера Флориде Џеба Буша, сина и брата бивших председника, за кога су многи очекивали да ће бити фаворит.
Анкете показују да је Трамп далеко испред конкурената у Њу Хемпширу, а у Ајови се налази у тесној трци са сенатором из Тексаса, заклетим конзервативцем Тедом Крузом, док је сенатор са Флориде Марко Рубио трећи по популарности.