Неосноване оптужбе Министарства финансија САД на рачун Владимира Путина бацају сенку на само министарство и захтевају доказе, изјавио је Песков.
„Ово је званична оптужба. Она, као прво, сведочи о томе ко је за диригентским пултом, као друго, захтева доказе, због тога што изношење оваквих оптужби од установе као што је Министарство финансија САД, без поткрепљивања конкретним доказима, баца сенку на само министарство“, навео је Песков.
Портпарол руског председника је прецизирао да у Кремљу неће захтевати одговарајуће доказе од Министарства финансија САД.
„Нећемо захтевати доказе од Министарства финансија САД. Ствар је у томе да ако објаве овакво званично саопштење без доказа, онда то, понављам, баца сенку на углед самог министарства. А то није наш задатак – да захтевамо доказе, то је већ задатак тог министарства – да представи некакве доказе и да покаже да искази званичног представника нису клевета“, нагласио је Песков.
„Видели смо како помаже својим пријатељима и блиским саветницима да се обогате и како одваја оне који нису у контакту са његовим пријатељима користећи државни капитал. Било да је реч о енергетском богатству Русије или државним уговорима, он их упућује онима који ће, како он мисли, служити њему, а све у које сумња удаљава од имовине. За мене је то корупција“, рекао је представник Министарства финансија САД.
Како је за Би–Би–Си рекао портпарол председника Русије Дмитриј Песков, оптужбе америчких званичника представљају чисту измишљотину.
„Ниједно од тих питања у вези са умешаношћу Путина у корупцију не захтева одговор јер је реч о чистим измишљотинама“, навео је Песков у оквиру истог документарног филма.
То није први пут да САД нападају руског председника, али ово су прве оптужбе за корупцију за које не постоје докази и које су се чуле из уста представника власти.
Случај Литвињенко
Недавно је у Великој Британији објављен и извештај о резултатима истраге узрока смрти бившег сарадника Федералне службе безбедности Александра Литвињенка. У документу се наводи да би за његову смрт могао да буде одговоран Владимир Путин.
„Циљ те политичке наруџбине јесте лични напад на председника Русије Владимира Путина са циљем да се он политички изолује на светској сцени, а да се потом организује државни преврат у Русији. Одлука британског суда је добра потврда да Запад не планира да прекине хибридни рат против Путина и Русије“, нагласио је председник Грађанске коморе Русије Сергеј Марков.
Према његовим речима, таква одлука британског суда није ништа друго него политичка наруџбина власти Велике Британије.
Марков је навео да су Литвињенка, по свој прилици, убили „они нелегални трговци оружјем са којима је покушавао да ради када су Борис Березовски и британске специјалне службе престали да га плаћају“.