Референдум би, како је најављено, требало да буде одржан у Великој Британији најкасније до краја 2017. године, иако би, према изјавама појединих званичника, могао бити одржан већ и средином ове, уколико би Лондон и Брисел постигли сагласност о реформирању ЕУ у фебруару.
„Иако референдум не носи правну обавезу за спровођење одлуке, он обавезује власт у политичком смислу. Уколико Британци изгласају излазак из ЕУ, активираћемо Члан 50 из Римског споразума и започети процес преговора о изласку из Уније“, рекао је он.
Хамонд је у свом обраћању у Палати лордова истакао да су енглеске власти спремне да покрену покрену тај поступак истог часа уколико би народ подржао такву одлуку.
Према процедури, за излазак из ЕУ је неопдходно да премијер земље напише одговарајуће писмо шефу Европског савета, у коме га обавештава о тој намери. ЕУ би затим морала да формира комисију за преговоре о изласку, а та земља би престала да буде пуноправни члан након двогодишњих преговора и потписивањем додатног споразума.