Курди, који већ контролишу сиријску границу са Турском према истоку од Еуфрата, планирају да освоје градове Јараблус, Манбиј и Азаз, рекао је британској агенцији неименовани извор.
Турске власти вероватно неће озбиљно схватити најаве Трупа народне заштите. Са једне стране, Анкара није успела да обезбеди порозну границу упркос више обећања да ће се позабавити овим питањем, што доприноси еластичности и дуговечности ДАЕШ-а. Са друге стране, турско руководство на Трупе народне заштите гледа као на терористичку организацију.
Владајућа Партија правде и развоја (АКП) извршила је војну акцију против курдских побуњеника у југоисточним провинцијама. Напад су осудили многи широм света, а он уследио је средином 2015. након двогодишњег прекида ватре.
Турска је више пута упозорила да неће дозволити да Курди пређу западно од Еуфрата. Ипак, Курди су једна од свега неколико снага способних да се боре против ДАЕШ-а и других радикалних група које желе да се прошире у Ираку, Сирији и још даље. Напори Анкаре усмерени против ДАЕШ-а ограниченог су обима и ефикасности.
Ипак, Турска је успела да блокира учешће Курда у мировним преговорима под окриљем УН, иако су Русија и САД биле за то. Представници Партије демократске уније (ПДУ), курдске политичке партије у северној Сирији која је формирала Трупе народне заштите (ТНЗ) 2004. године, нису били позвани да учествују у преговорима заказаним за ову недељу.
У среду је турски национални Савет за безбедност издао саопштење у којем је наведено да ПДУ и ТНЗ не могу да имају улогу у одлучивању о будућности Сирије.
Москва дуго инсистира на томе да све стране у конфликту, изузев терориста, морају да узму учешће у мировном процесу. У супротном, неће доћи до трајног мира у ратом захваћеној земљи. Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је у уторак је поновио да без ПДУ преговори неће довести до „коначног политичког решења“.