„Ниво узбуне изузетно је висок“, рекла је Маргарет Чен, генерална директорка СЗО. Од прошлог пролећа случајеви зика вируса забележени су у 20 земаља.
Узрок за забринутост је ширење микроцефалије, ретког стања у коме се бебе рађају са ненормално малим главама и са оштећењима мозга. Извештаји о бебама рођеним са овим синдромом попут муње су се проширили Бразилом, а бразилска председница Дилма Русеф рекла је да та земља губи битку са зика вирусом. Зато ће се званичници СЗО састати у понедељак у Женеви како би одлучили хоће ли прогласити стање опште опасности за јавно здравље.
Стручњаци говоре да је још рано тврдити да је зика повезан са микроцефалијом, али два случаја иду томе у корист. Ипак, влада Салвадора саветовала је жене да се уздрже од трудноће до 2018. године.
Иако међународна здравствена организација упућује позив на узбуну, амерички здравствени званичници чине све да увере америчке држављане да је ризик да се вирус запати у САД веома мали, пре свега због ефикасне контроле размножавања комараца. Код већине људи који су били изложени вирусу нису примећени симптоми, а за већину Американаца који не путују у крајеве где се вирус може наћи, не постоји опасност да буду заражени, саопштили су из америчког Центра за контролу и превенцију епидемија.
Ипак, Центар је упутио савет трудницама у Америци да не путују у области по којима се вирус проширио, а регионални и међународни здравствени званичници желе да зауставе ширење вируса што пре, поготово јер се шири по земљама са економијама у успону и туристичким дестинацијама. Бразил је домаћин Летњих олимпијских игара ове године и његови званичници не желе да зика баци сенку на овај спортски спектакл.
Аналитичар Савета за спољне послове Лори Герет каже да је мали ризик да зика шире захвати САД због тога што је ова зима била изузетно оштра, чак и на југу САД. Међутим, како температура буде расла и пролећне кише буду стварале погодно окружење за размножавање комараца, тако ће и ризик од ширења вируса расти, закључује Герет.
Рапидно ширење зике на широком географском простору и могућност да изазива микроцефалију упућује на закључак да је вирус, по свему судећи, мутирао, каже аналитичарка Фајненшел тајмса Анџана Ахуџа, што му даје веће шансе за ширење.
СЗО се налази у деликатној ситуацији: на састанку 1. фебруара требало би усвојити смернице за борбу против зике, без изазивања панике и организовати снажан одговор на изазов уз избегавање неуспеха за који су оптужени у борби против вируса еболе у западној Африци.
Међутим, болести су веома различите. Ебола је изузетно смртоносна и преноси се са човека на човека преко флуида, зика је до сад била позната као вирус са благим последицама, док микроцефалија и облик привремене парализе још нису са сигурношћу доведени у везу са њим.
Аналитичарка британског Гардијана Клер Венам каже да зика не представља исту опасност по глобалну популацију као ебола и не треба је сматрати претњом на исти начин.
„Зика се шири уједом комараца у погођеним подручјима и производи благе симптоме сличне грипу, који ретко захтевају хоспитализацију, а стопа смртности је занемарљива. Зика може лако да се контролише ефикасним процедурама контроле комараца, као што су уништавање заражених инсеката и ларви или употреба инсектицида“, закључује она.
Зика вирус први пут је откривен 1947. у Уганди, али је деценијама бележено само обољевање мајмуна. Тек је 2007. откривен на Микронезији, у Пацифику, а први случај у Бразилу забележен је маја 2015. Од тада се проширио у око 20 држава западне хемисфере.