„Та могућност се разматра“, одговорио је доктор Генадиј Онишченко на питање да ли ширење зика вируса може бити повезано са употребом биолошког оружја.
„Све опције разматрају они који то треба да раде, а када будемо имали тачан резултат — рећи ћемо. Уколико се утврди да се ради о тој опцији, биће предузете одговарајуће мере“. Он је навео да је познато да сам вирус има природно порекло.
„За наше грађане, здравствене службе свакако треба да се боре са сваком етиологијом (узрочници болести). Ако се ништа не предузима — шири се додирима руку. Ова инфекција је позната од 1948. године. Она је једно време живела мирно, док је последњих година почела да се развија“, рекао је експерт.
Међу мерама за борбу против инфекције, Онишченко је навео пре свега контролу вируса. Према његовим речима, потребно је да се зна које се клинике тиме баве, да се знају ризици за сваки регион, а да се затим изврши дезинфекција.
„Треба уништити комарце, јер они иду све даље и даље на север, иако су били карактеристични за јужне земље“, објаснио је експерт.
Онишченко је објаснио зашто је СЗО прогласио зика вирус претњом од међународног значаја.
„Интензивирала се ситуација у Јужној Америци, пре свега у Бразилу. Сада се тај преносилац, узрочник зика грознице — два комарца из рода Aedes — због отопљавања које је у току на планети раширио и у Африку, Северну Америку и Европу“, рекао је Онишченко.
Према његовим речима, сама болест за је одрасле људе озбиљна, али не представља опасност по живот.
Највећу опасност вирус представља за трудне жене: када инфекција почиње да се гнезди у нервном систему, више се не развија мозак плода.