Немачка је од 1. јануара преузела председавање ОЕБС-у, а Штајнмајер је у интервјуу агенцији „Хина“ изјавио да су стање у Украјини, поновно успостављање безбедности и враћање изгубљеног поверења у Европи, као и људска права, приоритети немачког председавања овој организацији.
Према његовим речима, развој догађаја у Украјини од 2014. показује колико је ОЕБС „неопходан за Европу“.
„Без посебне посматрачке мисије не бисмо толико напредовали у деескалацији и повлачењу наоружања, и сада морамо брзо да донесемо одлуку о продужетку мандата и прорачуну мисије како би проматрачи и даље могли радити свој важан посао“, истиче Штајнмајер.
Мишљења је да било какав успех у оквиру мировног процеса из Минска „не би био замислив без ОЕБС-а“, што је организацију вратило натраг на позорницу међународне политике.
„Већ сада можемо рећи: досадашњи мандат мисије показао се добрим“ рекао је немачки министар и подсетио на нерешене европске сукобе у Придњестровљу, Нагорно Карабаху и јужном Кавказу.
„Искрено говорећи, не желим да се помирим с тиме да се ти сукоби, с одређеним фатализмом, називају ’замрзнутима‘. Сваке године људи пате јер развој у погођеним регионима стагнира. Малим, али конкретним корацима желимо да стабилизујемо примирје“, рекао је шеф немачке дипломатије, истичући да је за поновно успостављање безбедности на континенту кључно вратити поверење у саму Европу.
„Много је поверења у Европу изгубљено протеклих година. Поновна изградња тог поверења је тешка — али она нема алтернативу“, поручио је Штајнмајер.
Што се безбедности тиче, осврнуо се и на терористичку претњу и оценио да ниједна земља не може сама с тиме да се носи.
„У наредним годинама морамо да ојачамо антитерористичке способности свих 57 земаља ОЕБС-а. Швајцарска и Србија, које су пре нас председавале ОЕБС-у, обавиле су важан посао на том подручју. Ми желимо да га наставимо — између осталог организовањем међународне конференције за сузбијање тероризма овог лета у Берлину“, рекао је министар.
Он је такође истакао да се, попут проблема са тероризмом, ни избегличка криза не може решити „националним приступима“, па су заједничка решења нужна.
„Зато је управо сада веома важно да се одлучно супротставимо нетолеранцији, дискриминацији и ксенофобији на подручју ОЕБС-а“, поручио је министар и истакао да ће немачко председавање, „делом и због историјске одговорности“, ставити посебан нагласак на ове теме.
Залагање за људска права и основне слободе, поручио је Штајнмајер, налазе се на врху приоритета ОЕБС-а. Немачки министар спољних послова није заборавио да спомене и добро вођење владе као важан критеријум за одрживу економску размену, „а и једно и друго су од кључне важности за изградњу поверења“.