У извештају се наводи да су се приватне војне и безбедносне компаније на сцени појавиле пре 15 година, пратећи објављивање „рата против тероризма“ и инвазије на Авганистан и Ирак. Овом огромном приватном индустријом, вредном на стотине милијарди долара, доминирају компаније из Велике Британије које остварују огроман профит на експлоатацији рата, нестабилности и конфликтима широм света.
У јеку окупације Ирака, око 60 приватних војних и безбедносних компанија из Велике Британије било је ангажовано на тој територији. Данас их је на стотине широм света, наводи се у извештају.
Даље се наводи да су у срцу ове индустрије уско повезани интереси великих компанија, војске и обавештајних служби. Не мање од 14 приватних компанија тог типа налази се у Херефорду, у близини британског САС-а, док бар 46 компанија запошљава бивше припаднике британских специјалних снага. Многе мање приватне војне и безбедносне компаније састоје се у потпуности од бивших војника, а веће корпорације имају бивше припаднике војске на кључним позицијама, каже се у извештају ове организације.
„Приватне војске бесно вршљају по Ираку и Авганистану, остављајући за собом траг кршења људских права. Сада видимо алармантан пораст броја плаћеника који се боре на првим линијама фронта у конфликтним зонама широм света. ’Пси рата‘ су се вратили“, рекао је за Спутњик Џон Хилари, извршни директор организације „War on Want“.
'Voluntary regulation for mercenaries? Yeah that should work from' @redpeppermag https://t.co/kdbKWui8IS pic.twitter.com/hPeVDyiSoS
— War on Want (@WarOnWant) February 3, 2016
„Предуго је дозвољавано да овај мутни свет плаћених револвераша неконтролисано расте. Влада је подбацила дозволивши да индустрија сама одређује правила. Само би обавезујућа регулатива решила проблем. Дошао је тренутак да се овим компанијама забрани пословање у конфликтним зонама и да се оконча приватизација рата“, поручио је Хилари.
Комплетан извештај можете прочитати ОВДЕ.