До 20.000 Сиријаца могло би да буде заустављено на турско–сиријској граници у настојању да уђу у Турску, упозоравају званичници.
Турска је иначе већ прихватила више од два милиона избеглица.
„Женевска конвенција још увек важи и она предвиђа да избеглице морају да буду прихваћене“, рекао је комесар ЕУ за проширење и суседску политику Јоханес Хан пред неформални састанак министара спољних послова ЕУ и земаља–кандидата о мигрантској кризи на којем учествује и Србија коју у Амстердаму представља Ивица Дачић.
АФП наводи, позивајући се на дипломатске изворе ЕУ, да ће министри спољних послова искористити данас прилику у Амстердаму да изразе забринутост због судбине избеглица које беже пред офанзивом сиријских снага против побуњеника у Алепу.
„Суочавамо се са веома реалним изгледима за још један велики прилив избеглица (у Европу) што је резултат неселективног бомбардовања око Алепа“, рекао је министар спољних послова Луксембурга Жан Аселборн уочи састанка.
Прошле године у Европу је стигло више од милион миграната, а ЕУ је понудила Турској три милијарде евра за помоћ у обуздавању прилива избеглица из Сирије преко Турске.
Аустрија тражи од ЕУ 600 милиона евра
Министар финансија Аустрије Ханс-Јерг Шелинг затражио је од Европске уније повраћај новца због превеликог броја избеглица које је та земља примила.
У писму председнику Европске комисије Жан-Клод Јункеру, како преноси бечки дневник "Курир", он је навео своту од 600 милиона евра.
Шелинг у допису, упућеном 25.јануара, указао је да је просечан број тражилаца азила који Аустрија годишње може да "савлада" 35.000, а пошто је прошле године било 90.000, то је за чак 55.000 "превише".
Према његовој рачуници трошкови по избеглици износе 11.000 евра, те због тога од ЕУ тражи 600 милиона евра.
Шелинг је од Европске комисије затражио да се та сума призна приликом обрачуна дозвољеног буџетског дефицита.
Он, такође, жели и повећање Фонда ЕУ за азил, миграције и интеграцију (АМИФ), као и нови критеријуме за расподелу у корист земаља које су примале избеглице.
Да би се покрили трошкови настали повећаним бројем тражилаца азила, Шелинг жели да користи и Фонд солидарности ЕУ, који садржи средства за помоћ у елементарним непогодама, као и да се исплате непотрошена средства из буџета ЕУ земљама као што су Немачка, Шведска и Аустрија, које су прихватиле избеглице.