„Русија је веома параноична када је реч о НАТО–у, забринути су због војног обуздавања, као и због противракетног штита који гради Америка“, рекао је он.
Када је реч о Сирији, истакао је Клапер, Русија спроводи војну операцију како би решила кризу по сопственим условима.
„Москва ће наставити да користи сиријски конфликт и да позива на сарадњу против ДАЕШ–а како би одржала статус велике државе и на тај начин окончала међународну изолацију“, рекао је он.
Претња ДАЕШ–а у порасту
Претња коју представља терористичка организација ДАЕШ и даље расте, упркос војној акцији против џихадиста у самом срцу територије коју они контролишу, изјавио је директор Националне обавештајне агенције САД Џејмс Клапер.
Он је у годишњем извештају америчком Конгресу о највећим претњама по САД истакао да је ДАЕШ „све способнији у управљању територијама и за подстицање напада на бројне и различите мете у читавом свету“, пренела је агенција АП.
Он је додао и да исламистичко насиље представља све већу претњу по Сједињене Америчке Државе и да су најопаснији домаћи екстремисти из редова сунитских муслимана.
Ти „домаћи насилни екстремисти“ би могли да нађу инспирацију у прошлогодишњем нападу на војну базу у Чатануги, у савезној држави Тенеси, као и нападу на Центар за социјални рад у Сан Бернардину у Калифорнији.
На домаће екстремисте ће утицај имати и високософистицирани медији ДАЕШ–а, као и појединци у САД и иностранству који примају директна наређења и конкретне упуте од чланова или лидера терориста, истакао је Клапер.
Коалиција на челу са САД помаже локалним снагама у Ираку и Сирији да се боре против џихадиста, гађајући из ваздуха њихове вође и нафтна постројења.
Клапер је, међутим, упозорио да претња коју представља ДАЕШ расте како се та група шири на Либију и гради глобалну мрежу терористичких ћелија, присталица и наоружаних група који им изражавају лојалност.
„ДАЕШ је постао надмоћна терористичка претња захваљујући свом самопроглашеном калифату у Сирији и Ираку, својим огранцима у другим земљама и својом све већом способношћу да управља територијама и инспирише нападе на бројне и различите мете у читавом свету“, истакао је шеф америчких обавештајаца.
Односи Русије и Турске, ситуација у Украјини
Клапер је нагласио да су тензије у односима Русије и Турске на ивици ескалације од тренутка када је турска авијација оборила руски авион Су–24.
„Тензије у односима Москве и Анкаре све више расту и на ивици су ескалације“, рекао је он.
Истовремено, Национална обавештајна агенција САД констатује смањење насиља на истоку Украјине, иако сматра да Русија и даље има намеру да врши притисак на Украјину.
„Ниво насиља се драстично смањио, међутим циљеви Москве су и даље да се спречи интеграција Украјине у западне институције“, рекао је Клапер.
Поред тога, додао је он, САД је забринута због прикривених активности руске војске у земљама њеног окружења, поготово када је реч о земљама које су уједно и чланице НАТО–а.