„Агенција за ПРО за време тестирања није могла да покаже да ПРО може да заштити САД од текућих претњи противракетне одбране“, наводи се у извештају. Експерти су оценили стање система ПРО — он само „делимично може да заштити земљу од малог броја обичних балистичких ракета“.
Према подацима специјалиста, на развој система ПРО, његову модернизацију и „осам тестирања за пресретање, од којих је четири било успешно“ Агенција је потрошила десет милијарди долара.
Они су такође указали да су конструктори система само делимично прихватили препоруке специјалиста и натерали их да раде са системом чије могућности и ограничења не разумеју у потпуности.
„Коришћење комплекса који нису прошли сва тестирања повећавају ризике за америчке војнике и терају их да раде са системима чије могућности и ограничења не разумеју у пуној мери“, пише у извештају.
Претње ракетним нападом од стране Ирана и Северне Кореје су главни повод за распоређивање америчког система ПРО у различитим земљама света. Како је саопштено у извештају привредне коморе конгреса САД, Министарство одбране земље инсистирало је на повећању броја ракета за пресретања за 1,5 пута до краја 2017. године, не узимајући у обзир производне могућности.
Према мишљењу експерата, на дораду система ПРО највероватније ће бити потрошено још „неколико милијарди долара“ из буџета земље.