Локална верзија Викиликса у Француској је настала у сарадњи хакера и новинара из Нанта, на западу земље. Отуда и назив те нове Интернет платформе — „Голикс“ (за Гранд Вест ликс).
Идеја потиче од хакера под именом Датапулт и намењена је локалним новинарима. Настала је из уверења да је слобода говора угрожена након доношења новог закона о обавештајним службама који даје обавештајцима већа овлашћења да њушкају по интернету, па тако и могућност да завире у мејлове новинара и њихових извора.
Датапулт је желео новинарима да покаже како да заштите електронску преписку.
„Већина новинара нема ни најмању идеју о траговима које оставља на мрежи. Нису им позната, или их не користе довољно, постојећа средстава којима би могли да заштите преписку и изворе“, каже Датапулт.
Идеја се прочула и на његову адресу су почела да стижу анонимна писма узбуњивача који су се, уместо електронској пошти, окренули папиру.
Остало је питање којим новинарима послати њихове информације и како их разврстати. У помоћ је прискочио локални новинар. Хакерско-новинарски тандем је направио Интернет платформу попут Викиликса на којој објављују информације које добијају од локалних узбуњивача.
Информације примају новинари волонтери преко шифрованих мејлова. Ништа компликовано, кажу оснивачи „Голикса“, потребно је само инсталирати одговарајући програм, попут „Тора“, који штити узбуњиваче. Новинарима је довољна кратка обука за дешифровање мејлова којима могу да приступе само они и њихов извор.
Датапулт каже да је циљ да се са узбуњивача скине ореол хероја.
„Већина се не проналази у улози хероја. Када знају да је приступ њиховим информацијама заштићен лакше им је. Превише је случајева узбуњивача које су против њихове воље гурнули у први медијски план“, каже хакер.
Та регионална иницијатива ће ускоро да се прошири и на друге делове Француске, где су најављени слични пројекти.