Бранимир Стојановић, потпредседник владе Косова, разговарао је са новинаркама Радио Спутњика Сандром Черин и Тањом Трикић о протестима опозиције у Приштини, атмосфери, избору Хашима Тачија за председника Косова, али и о захтевима покрета „Самоопредељење“ да се укине листа „Српска“. Према његовим речима ситуација у Приштини је за сада мирна, али се, како каже, повремено са разгласа чују разна добацивања опозиције.
Да ли ће опозиција успети да се избори за ванредне парламентарне изборе?
— Начином на који то данас раде, који сматрам недопустивим после иницијативе „Самоопредељења“ да се тежиште целе ствари премести на Србе, заправо показују своје право лице, искључиву жељу да се дође до сирове власти без икакве лажне забринутости за социјални статус Албанца или за неке друге политичке идеје које декларативно представљају. Врло је важно да међународни представници на Косову, од Кфора, па до Еулекса и осталих, поведу рачуна о безбедности како би се ти политички процеси завршили.
Да ли Хашим Тачи, с обзиром на ситуацију, може да буде избран за председника Косова и какав је однос листе „Српска“ према том питању?
— Видели смо да су сви сценарији могући. Ми никада нисмо направили никакав споразум, нити имамо било какву обавезу да подржимо Тачија. У сваком случају, ми ћемо имати врло јасан став по том питању и о томе ћемо ускоро обавестити јавност.
Да ли мислите да је „Самоопредељење“ својим захтевом за укидање листе „Српска“ ставило мету на чело Србима на Косову?
— То свакако забрињава, али све ово што косовска опозиција ради ми сматрамо само борбом међу Албанцима за власт. Српски елемент, односно, српско питање, уводи се само када је потребно да се регрутује што више људи, јер су се на протесте опозиције слабо одазивали када су им централне теме биле корупција или лоша економска ситуација или било који други социјални проблем који данас оптерећује Косово. Када у први план изнесете Заједницу српских општина, односно, појави се српско питање, онда је та мотивација код Албанаца много већа. И зато се сада додатно долива уље на ватру тиме што се директно прозива листа Српска, а заправо се тиме открива и један део става који постоји код радикалног дела албанских политичких лидера који је фашистички. Ми смо то врло јасно и рекли много пута. То заправо открива да Срби не смеју да мисле својом главом и да их треба дисциплиновати, као и да не смеју да кажу шта желе или шта виде као данашњу реалност, и да заправо стално треба вршити на нас притисак, како би се створили нови, другачији Срби по мери и аршину албанских политичара, а не да Срби заступају и бране своје интересе онако како то раде и како ће то радити у будућности.
Да ли мислите да би требало забранити покрет „Самоопредељењe“, с обзиром да они траже забрану листе „Српска“?
— Да смо ми ти који контролишу полуге власти у институцијама и у систему они би одавно били забрањени. Покрет „Самоопредељење“ је једина политичка структура која има своју структуру у средњим школама. Дакле, они активно врше своју политичку пропаганду и међу малолетницима што је скандалозно и личи на идеологију коју смо раније гледали и која јесте фашистичка. То само показује у каквим условима Срби живе. Сви који желе или мисле о томе како да помогну Србима на Косову морају да буду свесни са чиме се сучељавамо и колико је заправо тешко сачувати Србе на овом простору.
Информативне емисије радио Спутњика слушајте сваког дана на таласима радија „Студио Б (99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz) од 06.30, 13.30 и 19 часова. Будите и уз „Спутњик интервју“ на истим фреквенцијама од 21 сат.