Приштина тренутно изгледа као камп у Буљарицама, са шаторима разапетим око косовских институција. Опозиција коју предводи покрет „Самоопредељење“ на тај начин покушава да по сваку цену спречи избор Хашима Тачија за председника Косова и издејствује ванредне парламентарне изборе. Атмосфера је за сада мирна, али напета. Ипак, Срби на Косову имају разлог више да не спавају мирно. Лидер радикалног покрета „Самоопредељење“ Висар Имер затражио је од уставног суда Косова да прогласи нелегалном Листу Српска, јер њени чланови, како је рекао, „раде у име Београда“.
С обзиром да „Самоопредељење“, али и странке Рамуша Харадинаја и Фатмира Љимаја имају јаку подршку радикалних албанских струја и већ месецима се противе формирању Заједнице српских општина, Срби имају разлога да страхују да им је овом изјавом поново стављена мета на чело.
Саговорници Спутњика, приштински аналитичар Неџмедин Спахију и председник Српског националног форума Александар Ђикић, свако на свој начин, одговарају на питања да ли су Срби прозивком лидера „Самоопредељења“ постали мета, али и да ли ће протести на Косову ескалирати, избором или неизбором Тачија за првог човека Косова.
Спахију каже да не разуме због чега су уопште чланови „Самоопредељења“ у целу причу умешали Листу Српска, посебно због тога што је она легални представник Срба и по косовском уставу. Међутим, он не сматра да су речи упућене политичким представницима Срба уједно и порука српској заједници.
„Ово може да звучи као индиректан ’напад‘ на српску заједницу, али мислим да није то била поента. Наравно не оправдавам овакве ’прозивке‘“, кратак је Сапхиу говорећи о овој теми.
Ни Ђикић не мисли да странка Аљбина Куртија може да угрози српски народ на Косову и Метохији, иако каже да су Срби на неки начин били упозорени да се не мешају у албанско-албански спор.
„Албанци су поручили Србима да се не мешају у политичке прилике албанских партија, тиме што спекулишу да ће имати свог кандидата за председника Косова. Верујем да је ова прозивка одговор на ту причу, мада Срби на Косову морају увек да буду на опрезу, јер нико не зна шта би могло да се деси“, сматра он, напомињући да је Листа Српска легална и легитимна, те стога не може ни бити укинута.
О протестима и избору Тачија за председника, али и о потенцијалним немирима, Ђикић каже да је све могуће, али да ипак сматра да шира политичка сцена неће тако нешто дозволити.
„Због свега што се дешава у свету не мислим да би се онима који газдују Косовом, ту пре свега мислим на Америкy, исплатило да уђу у ризик нових немира на Косoву“, сигуран је Ђикић.
Спахију пак каже да су немири већ одавано почели на Косову и да без обзира да ли ће Тачи постати председник Косова или не, ванредни избори не гину.
„У сваком случају, ако Тачи постане председник, покушаће да подели опозицију и учврсти своју странку“, каже Спахију.
Косовска опозиција је протест започела у уторак, а шатори у којима су преноћили покривени су најлонима, а на више локација се ложи ватра како би се грејали.
Ноћ са присталицама опозиције провео је и лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај, који је синоћ са својим присталицама певао традиционалне албанске песме. Присталице опозиције организовано су на отвореном пратиле и пренос једне од утакмица Лиге шампиона.
Са демонстрантима су и остале вође косовске опозиције Висар Имери, Аљбин Курти, Фатмир Љимај. Демонстранти планирају да ту остану до 7. марта, када истиче рок за избор новог косовског председника и након чега би, ако председник не буде изабран, морали да буду расписани ванредни избори.