Очекивано, Америка је одбила да прихвати одговорност за погибију двоје српских дипломата који су се нашли у Либији као таоци у кампу ДАЕШ-а, а које је бомбардовала америчка војска.
Портпарол Пентагона Џеф Дејвис изјавио је да би на „фотографијама објављеним на друштвеним мрежама морале бити видљиве веће повреде да су стварно страдали у бомбардовању“.
„Фотографије не показују озледе које бисмо очекивали од бомбардовања. Информације које имамо не поткрепљују тврдње Београда да је двоје Срба погинуло у бомбардовању“, рекао је Дејвис и прецизирао да настављају да проучавају информације којима располажу.
Доктор Зоран Станковић, патолог, у разговору за Спутњик децидирано тврди да је немогуће да се на основу фотографија одреди узрок смрти.
„Фотографија ни на који начин не би могла да буде доказно средство без прегледа и обдукционог налаза. Сама фотографија као доказно средство није поуздано, ако иза тога не стоји ко ју је снимио, кад и где, којим апаратом и у којим околностима је снимљена. То се ради у току прегледа мртвог тела, заједно са описом повреда, који даје лекар који обавља тај преглед, документује се и фотографијом са обдукције. Све остало су разне спекулације, имајући у виду техничке могућности које су на услузи и које могу да користе разноразне особе“, објашњава професор др Станковић.
Министар полиције Србије Небојша Стефановић је рекао да ће са Пентагоном проверити на основу којих сазнања су саопштили овакву информацију.
„Не знам на основу чега Пентагон темељи оцену да двоје дипломата нису погинули у бомбардовању. На основу обдукције дефинитивно је утврђено да су настрадали од последица детонације. Разговараћемо са представницима Пентагона како бисмо проверили на основу којих сазнања су извели овакав закључак“, рекао је министар полиције за јавни сервис.
Смрт двоје Срба, службеника амбасаде који су отети у новембру 2015. године, и премијер Србије Александар Вучић приписао је америчком бомбардовању кампа за обуку групе ДАЕШ-а у Либији.
Америчке власти су прво реаговале речима да су „америчке беспилотне летелице недељама пратиле тај положај и нису приметиле присуство цивила“, да би после тога изразиле жаљење и упутиле извињење Србији због погибије двоје српских дипломата.
У међувремену, огласио се и директор ЦИА Џон Бренан, који је одбио да потврди да је у овом бомбардовању убијен и извесни Сабир, један од вођа ДАЕШ-а, који је био главна „мета“ тог бомбардовања, а који је одговоран за нападе у Тунису прошле године.
Ако је технологија „изневерила“ ЦИА, која није могла да потврди убиство главне мете, како је онда могуће да закључе да српске дипломате нису погинуле од њихових борбених дејстава? Да ли је техника толико узнапредовала да путем видеа, фотографије или било којег средства тог типа може да се утврди узрок смрти?
Професор Станковић каже да нико не може да на овај начин утврди узорк смрти.
„Узрок смрти једино је могуће утврдити обдукцијом. Никаквом видео или фото документацијом, већ искључиво обдукцијом“, категоричан је он.
У овом нападу америчких борбених авиона убијено је педесетак особа.