„Казахстан је досад био једина земља која се томе противила, јер је хтео да заштити домаћу производњу. Премијер Казахстана нам је обећао да ће још једном размотрити тај захтев и учинити све што може да одлука ове земље буде позитивна“, рекао је Расим Љајић, који је казахстанском премијеру поново предочио захтев Србије.
Министар, који у Астани предводи српску привредну делегацију, казао је да је за Србију тренутно најбитније то што је ово питање поново „враћено за преговарачки сто када говоримо о економским односима између две земље“.
Друга кључна ствар која је, како је навео, потенцирана у разговорима са казахстанским премијером јесте формирање заједничких предузећа, посебно у области пољопривреде и фармацеутске индустрије, имајући у виду интерес и једне и друге стране и комплементарност привреда обеју земаља у овим секторима.
„Ми смо заинтересовани и да се наша грађевинска оператива врати на тржиште Казахстана на ком ће бити много више присутна него до сада. Дакле, да наше грађевинске фирме дођу овде и разговарају о могућности да учествују на тендерима у реализацији великих инфраструктурних пројеката“, Љајић.
Љајић је изразио уверење да ће ова посета представљати добар увод у предстојећу посету премијера Александра Вучића Казахстану, као и посету председника ове земље Србији током јуна месеца.
Током боравка у Астани, Љајић се састао и са министром економије Казахстана Јерболатом Досајевим, министром инвестиција и развоја Асетом Исекешевим и министром енергетике Владимиром Шкољником.
У делегацији Србије, коју предводи Љајић, налазе се и генерални директор „ХИП Петрохемија Панчево“ Велимир Унковић, генерални директор „МСК Кикинда“ Мирко Латиновић и заменик директора „ХИП Азотара Панчево“ Миљан Ђуровић, који су са партнерским компанијама из Казахстана разговарали о могућностима учешћа казахстанских фирми у ревитализацији петрохемијског комплекса у Србији.