Од кад је премијер Србије Александар Вучић обелоданио да ће ванредни парламентарни избори бити одржани 24. априла, почела је изборна трка. Ко ће бити власт, а ко опозиција, одлучиваће наравно народ. Али ко ће бити у саставу нове владе, одлучиће победник избора.
Политичке странке већ се навелико утркују ко ће заузети бољу стартну позицију, а лидери истих калкулишу којим „оружјем“ да нападну противника. Игре могу да почну, што би се рекло, а оног тренутка кад се изборни точак закотрља, сви су свима противници, па и они који су сада партнери у власти. И док проевропска опозиција још лупа главу да ли ићи у једној или у две колоне, напредњаци, који се за сада најбоље котирају, не могу да отворе врата од оних који би са њима. Једина странка која још „није распоређена“, а коју спомињу и једни и други јесте и најстарија странка на политичком небу Србије — Социјалистичка партија Србије. Да ли ће се после избора наставити сарадња са СНС-ом, или ће после 25 година на власти социјалисти отићи у опозицију, зависиће од много тога, али пре свега од, како тврди за „Спутњик Бранко Ружић — воље народа.
Потпредседник социјалиста каже да је „СПС прошао сва агрегатна стања“ и подсећа да је та странка у претходних четврт века увек била вођена интересима грађана. Чињеница је, додаје он, да је СПС у свим преломним тренуцима, посебно од 2000. године, увек била на страни легитимитета који је и долазио од грађана, због чега су увек били и опредељени за стратешку визију развоја Србије у свим сферама.
„Оно што смо доказали заједно са СНС-ом јесте да можемо заједно да радимо на реализацији свих стратешких порука, које је Дачић заступао у претходној влади, а премијер Вучић сада изнео у свом експозеу. Вучић је рекао да нема апсолутно поверење не само у СПС, него у било ког политичког партнера или опонента. То, међутим, не значи да нема поверење у СПС, а доказ за то су резултати током последње четири године“, истиче Ружић.
Наш саговорник није желео да имплицира позицију своје странке након избора, али је био врло јасан по питању могуће сарадње са садашњом проевропском опозицијом.
„Ми нисмо спремни да размишљамо о сарадњи са остацима ранијег ДОС-а, са лидерима који немају визију већ интерес да изборе замене за мрвицу власти. Сматрамо да таква влада, ко год њу са садашњом опозицијом правио, не би наставила реформе и реализацију стратешких циљева, већ би то била влада трулих компромиса која грађанима не би донела ништа добро. Дакле, наша државотворна оријентација је комплементарна и државној оријентацији садашњег премијера Вучића“, истиче Ружић.
О постизборној сарадњи се са садашњим коалиционим партнерима СНС-ом Ружић, каже, није разговарало. Он очекује, да ће две озбиљне политичке партије преговарати о сарадњи после 24. априла.
„Нема разлога да у предвечерје отпочињања званичне кампање разговарамо на ту тему. Сигуран сам да ће СПС са Јединственом Србијом, Зеленима Србије и још неким странкама направити добар резултат на локалним, покрајинским и, наравно, парламентарним изборима“, наводи он.
Ружић каже да је за социјалисте битно да грађани препознају да је њихово учешће свих ових година на локалном или републичком нивоу власти увек доносило политичку стабилност. Са друге стране, садашња опозиција, каже Ружић, може себи да „закачи“ такозвани проевропски бренд, али не види да су успели да реализују учлањење у ЕУ.
„Мислим да то умеју да препознају и наши досадашњи, а надам се и будући коалициони партнери. Рекао бих да је то добило на динамици за време трајања влада претходне две владе, у којој је СПС и на пољу евроинтеграција и спољне политике играо доминантну улогу. Лако је назвати се неким именом, али сам сигуран да грађани Србије не препознају такозвану проевропску опозицију као такву. Да они имају снагу, не би дошли у позицију да не могу да се саставе, а притом су управо они ти коју су индуковали растакање тадашње Демократске странке“, истиче Ружић.
Ружић је подсетио да је СПС поштовао одлуку грађана кад је Томислав Николић изабран за председника Србије, али и када су формирали владу са СНС-ом и дали велики импулс динамици евроинтеграција, али и, како је навео, храброст председника странке Дачића у реализацији бриселског споразума, и велику победу у Унеску.
„Дакле, све су то аргументи по којима је СПС препознатљива, тако да и ако будемо на удару било кога, сигуран сам да ће грађани бити врховни политички арбитар 24. априла, који ће испоштовати континуитет државотворног рада СПС-а у претходне две и по деценије. До избора је најважнија перцепција грађана онога што смо радили у претходном периоду“, истиче Ружић.
Говорећи о могућности да се СПС нађе и у опозицији, Ружић је рекао да не размишља у категоријама хипотетичких могућности, напомињући да је СПС била у свим политичким агрегатним стањима од када постоји. Он каже да су спремни на сваку опцију. Оно што ће, по његовом мишљењу, остати сигурна константа политике социјалиста јесте државотворна оријентација и залагање за бољитак свих грађана.
„Мислим да је преурањено да причамо у којој ћемо се позицији наћи после избора, али која год то позиција да буде, СПС ће сигурно играти значајну улогу на политичкој сцени Србије“, закључује Ружић.