Горбачов је на свој јубилеј изјавио да ће „целу истину рећи у својим мемоарима“, који су у припреми.
За владавину Горбачова везује се крај Хладног рата, повлачење трупа из Авганистана, али и крах совјетске економије и распад земље. Он је такође допринео и слому комунизма у земљама Источне Европе.
Горбачов је 1990. године добио Нобелову награду за мир. Његову кандидатуру предложиле су немачке власти, као знак захвалности за став Горбачова о уједињењу Немачке.
На унутрашњем плану, започео је реформу совјетског система, залагао се за слободу говора, за укидање партијске цензуре у медијима и култури и за увођење демократских избора.
Бивши лидер СССР-а је увек говорио: „Реформатори нису срећни“. Сада мисли другачије. На презентацији своје нове књиге, пре неколико дана, Горбачов је признао да му је сада „подједнако драга свака година од проживљених 85“.
Он је, наиме, уочи свог рођендана објавио књигу под називом „Горбачов у животу“, а представљајући своје дело изразио је наду да ће „књига помоћи Русима да разумеју своју савремену историју“.
Најновија испитивања јавног мњења показују да већина грађана Русије сматра да се Горбачов, током своје владавине, руководио интересима грађана.
„Тако, 46 одсто испитаника верује да је он водио рачуна о добробити земље, али и да је направио неке озбиљне грешке. Сваки десети (Рус) се слаже са тим да је он „као човек који се није бојао преузимања одговорности, спровео реформе које су биле неопходне земљи и учинио све што је било могуће“, навео је руски центар ВЦИОМ.
У достигнућа Горбачова Руси су набројали завршетак Хладног рата (6 одсто), увођење демократских избора (5 одсто) и почетак перестројке (2 одсто). Међутим, скоро сваки други испитаник сматра да он није учинио ништа добро за Русију, а сваком трећем је било тешко да одговори на ово питање.
ВЦИОМ наводи да су Руси у својој оцени рада Горбачова у последњих неколико година постали још критичнији — порастао је број оних који сматрају да је он „злочинац, који је свесно разбио велику земљу“. Пре шест година тако је мислило 16 одсто Руса, а данас се тај број попео на 24 одсто.
Поводом његовог рођендана, руски Први канал је ноћас премијерно емитовао документарни филм о Михаилу Горбачову, под називом „Први и последњи“.
Како је најављено из Горбачовљеве фондације, свој јубилеј ће бивши лидер СССР-а прославити у кругу својих пријатеља и чланова породице. Слављу ће присуствовати око 150 људи — политичара, новинара, сарадника, пријатеља из школских и студентских дана.
Председник Русије Владимир Путин упутио му је честитику, истичући да Горбачова „знају као изузетног човека, истакнутог државника и јавног радника“. Руски лидер му је, између осталог, пожелео и добро здравље.
Претходни јубилеј, свој 80. рођендан, Горбачов је обележио гламурозном хуманитарном забавом у Лондону, којој су присуствовале бројне холивудске звезде, попут Шерон Стоун, Кевина Спејсија, Миле Јововић, Арнолда Шварценегера и многих других.
Новац прикупљен на гала вечери био је поклоњен хуманитарним организацијама, међу којима је и „Фондација Раиса“, која носи име Горбачовљеве супруге, преминуле 1999. године.
Ове године он је 100.000 фунти донирао двема дечјим болницама у Санкт Петербургу и Лондону, у знак сећања на своју супругу. Он је рекао да је Раиса Максимовна, баш као и он, увек желела да ублажи патње деце и изразио је наду да ће предати новац помоћи болницама.
„Није ми лако — 85 (година) је 85. Никада нисам мислио да ћу доживети те године. Раиса и ја смо имали договор да наша граница буде 70 година. А после тога је човек и сам себи терет, а не само другима. Раиси се посрећило…“, изјавио је Горбачов.