Државне заставе појавиле су се на зградама у пет различитих квартова Раке, након чега су грађани изашли на масовни протест, што је резултирало сукобима са терористима.
Према речима очевидаца, жестоке борбе су се водиле у суботу на улицама града, а становници Раке успели су да убију велики број терориста.
Истовремено, терористи су блокирали излазе из града, како не би дозволили једном делу дезертера да побегну.
Самопроглашена престоница ДАЕШ-а Рака налази се на северу Сирије на обали реке Еуфрат и окупирана је 2013. године. Сиријска војска је у више наврата покушавала да поврати контролу над тим градом, али безуспешно.
Тренутно офанзиву на Раку истовремено спроводе и сиријска војска са запада и курдски устаници са североистока.
Сиријци не желе да живе у калифату
Према речима члана стручног савета одбора за безбедност руског Парламента Алексеја Плотњикова, устанак у Раки је још један доказ да мало ко жели да живи под контролом ДАЕШ-а, односно у модерном калифату, који је показао да за њега људски живот и споменици цивилизације не вреде ништа.
„Сирија је световна и демократска земља, зато скоро нико од грађана не би добровољно пристао да живи под таквим режимом. Осим тога, људи су одушевљени успесима Асадове војске и курдских снага самоодбране, које пружају озбиљну подршку владиним трупама. Заузимање Раке би био важан корак не само са војно-стратешке тачке гледишта, него и са тачке гледишта идеологије“, рекао је он.
Аналитичар је такође оценио да би до устанака могло доћи и у другим сиријским градовима.
„Мислим да то није нешто необично. Рецимо, и у време Другог светског рата када је антихитлеровска коалиција побеђивала у Европи, многи градови су устали против агресора. Очекујем да ће устанак почети и у другим сиријским градовима, иако се не треба преурањено радовати – ДАЕШ је још увек веома снажан, има довољно живе силе на терену, ову организацију и даље подржавају земље које имају сопствене интересе у Сирији“, сматра Плотњиков.
Он је додао да се ДАЕШ неће предати без борбе, иако захваљујући заједничким напорима и подршци руске авијације трпи велике губитке.
„Јасно је да ће сиријска армија сносити највећи терет и да ће она играти кључну улогу у ослобађању територије земље. Не знам хоће ли им помоћи америчка коалиција, али Москва треба и даље да пружа максималну подршку Асаду“, закључио је Плотњиков.