Новоизабрани председник Косова Хашим Тачи могао би да тек стечену председничку фотељу замени са мање удобном столицом у некој притворској јединици Специјалног суда за злочине ОВК, уколико се испостави да би против њега могао да сведочи Бернард Кушнер, бивши шеф Унмика. Да би Хашим Тачи могао да се нађе пред овим судом пре свега због трговине људским органима на Косову прича се од момента када је европски посланик Дик Марти обелоданио извештаје злоделима ОВК, због чега је Косово и било приморано да се упусти у формирање тог суда.
С обзиром на то да се Кушнерово име често помињало уз ову тематику, није далеко од памети да би управо он, спаcавајући своју кожу, могао да буде омча око врата Тачију.
Политички аналитичар из Приштине Бехљуљ Бећај, у разговору за Спутњик, каже да се Кушнер не спомиње тек случајно, а да ли Тачи заиста може да заврши пред судом треба да докажу они органи који се баве том проблематиком.
„Господин Тачи треба да отклони сумњу о његовом евентуалном учешћу у тим процесима. Ситуација око његове прошлости треба дефинитвно да се рашчисти, јер са теретом сумње не може да обавља било какав, а понајмање посао председника“, каже Бећај.
Он додаје да би Тачи сâм, да је, како каже, довољно интелигентан, требало да се обрати суду и понуди своју изјаву, али да ако то до сада није урадио, не можемо да очекујемо да ће урадити. Бећај не верује ни да би евентуално хапшење Тачија довело до неких инцидента на Косову.
„Нема више оних грађана који би устали да бране лидере и политичаре на Косову, такав ризик не постоји. Појединци из његове партије да, али неки масовнији протести не“, уверен је Бећај.
Када је реч о самој оптужници, још 2014. године резултати истраге тима ЕУ о злоделима ОВК и трговини људским органима су имали „чврсте доказе“ који омогућавају да се оптуже неки руководећи људи ОВК за злочине против Срба, Рома, других етничких мањина и албанских политичких противника.
Тачи би на основу тога могао да спада у оне који ће бити оптужени до краја године, пишу западни медији, позивајући се на изворе анонимног дипломате. Према истом извору, солидно припремљен процес против најутицајније политичке фигуре Косова зависиће од тога „ко је спреман да сведочи против њега“.
У међувремену, француски лист „Фигаро“ је објавио да би тај сведок могао да буде управо Бернард Кушнер.
Бећај каже да Тачи ступањем на дужност председника Косова није стекао имунитет, а то је потврдио и нови шеф Специјалног суда за злочине ОВК Дејвид Швендиман, који је додао да не само да нема право на имунитет већ нема право ни на амнестију.
У опширној анализи агенције АФП о ситуацији на Косову, подсећа се да је Савет Европе у свом извештају 2011, када је Хашим Тачи био премијер, изнео тешке оптужбе да је баш он на челу мреже која функционише слично мафији и која је умешана у убиства, отмице и трговину људским органима заробљених или отетих Срба.
Западни медији сада постављају питање зашто та суђења нису била могућа за време управе УН, или зашто то није урадио Еулекс, али и подсећају да су сведоци нестајали или су умирали под сумњивим околностима још за време претходних суђења вођама ОВК.
Немачки медији за досадашњи неуспех правосуђа наводе два узрока — зид ћутања „као код Коза ностре“, и то да се западна политичка елита помирила са постојећим односом моћи на Косову.
Тачи је под међународним притиском подржао оснивање Специјалног суда, али његови политички противници, међу којима су његови бивши саборци, противе се том кораку, означавајући га неуставним називајући га увредом за герилску борбу.
Медији из немачког говорног подручја у својим анализама ствари виде нешто друкчије — Тачијева хипотека већ тешко оптерећује земљу огрезлу у корупцију и криминал.
У опширном тексту објављеном још прошлог лета у немачким медијима констатовано је да је ОВК као ратни плен након рата преузела бензинске пумпе, и до данас држи вештачки високу цену бензина, а да је Тачи на челу једне интересне пирамиде која делује на мафијашки начин. Исти медији навели су и да је својевремено немачка обавештајна служба БНД у својим извештајима навела да је Тачи наручивао убиства.