Поједини медији спекулишу да ће у наредна три дана на подручју Србије пасти између 80 и 100 литара кише по квадратном метру, те да можемо да очекујемо озбиљне последице, сличне онима из 2014. године.
Међутим, руски метеоролог Јевгениј Тишковец из Центра ФОБОС, демантује ту информацију. Министарство за ванредне ситуације, за сваки случај, понекад даје више параметре од оних које добије мерењима, каже Тишковец за Спутњик.
„Али падавине између 80 и 100 литара по квадратном метру — тако нешто не може бити. Тако велики обим падавина би свакако довео до ванредних елементарних непогода, као што је био случај прошле године у Пакистану, где је у току једног дана пало 800 милиметара падавина. У Србији ће у наредним данима време бити условљено медитеранским циклоном, али његова снага није тако велика. Највише кише биће углавном у јужном делу Србије“, каже руски метеоролог.
Он додаје да се не може говорити о потенцијалној катастрофи и да ће више падавина „отићи“ ка Грчкој.
Начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић објашњава да је спорна прогноза, о којој је говорио у медијима, стигла из Министарства за ванредне ситуације Русије и да је била тродневна, а да су медији погрешно пренели његову изјаву.
„Тако нешто нисам рекао. Данас смо добили прецизнију прогнозу која се преклапа са прогнозом РХМЗС. У року од три дана у појединим крајевима Србије може се очекивати око 60 литара по квадратном метру, међутим, земља је натопљена, за нас је и ова количина аларм. Без улажења у то колико ће кише пасти, као одговорна држава морамо да се бавимо заштитом живота грађана“, каже Марић за Спутњик.
Он додаје да је ситуација током ноћи и данас мирнија, да је још увек критична на подручју Лучана и Краљева, одакле се вода споро повлачи и да је влада формирала оперативни штаб и дефинише број људи који ће бити упућени у потенцијално кризна подручја, ако буде потребе.
И метеоролог Часлав Станојевић каже да су мале шансе да у наредних неколико дана дође до већих падавина у Панонској низији и на Балкану, макар према ономе што је видео на руским прогностичким картама.
„У Русији се зима прогнозира тако што се гледа неколико тачака у Сибиру, где се скупља хладан ваздух. У зависности од тога којом се брзином скупља, прогнозирају да ли ће хладноћа да оде на континент или ће се завршити код Урала. Зато и кажемо, нема зиме док је Рус не пошаље“, каже Станојевић за Спутњик.
У протеклих неколико дана због поплава је евакуисано 170 људи, а поплављено више од 700 домаћинстава.