Обрадовић је, у извештају који је у среду поднео у вези са поступањем Србије у складу са налозима за хапшење и предајом оптужених, навео да је од Министарства правде примио обавештење да ће домаћи предмет у поступку за предају оптужених, пошто је размотрен на поверљивој седници Владе, бити хитно прослеђен Вишем суду у Београду на даљу надлежност, саопштио је данас Хашки трибунал.
„То практично значи да се поступак овим враћа у свој редован ток, у складу са Законом о сарадњи са Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију, а пошто су сва правна средства, по приговору министра спољних послова од 30. марта 2015. године, исцрпљена“, пише у извештају.
Обрадовић објашњава да поступа у складу са усменим налогом Претресног већа од 10. фебруара, којим је Србији наложено да Већу доставља двонедељне извештаје о својим напорима да поступи по налозима од 19. јануара 2015. за хапшење и предају оптужених за непоштовање Трибунала Петра Јојића, Јове Остојића и Вјерице Радете.
„Чим добијем обавештење да је судија за претходни поступак Вишег суда у Београду донео решење у складу са Законом о сарадњи, известићу о томе Секретаријат Трибунала ради предузимања благовремених мера припреме за почетак поступка пред претресним већем“, закључује Обрадовић у извештају.
Троје радикала оптужено је за непоштовање суда због застрашивања, подмићивања и утицаја на сведоке у предмету Војислава Шешеља.
На почетку рочишта пре месец дана, трочлано судско веће је констатовало да Србија више од годину дана није испунила налог Трибунала за хапшење и изручење троје радикала.
Иако је Обрадовић тада најпре тражио да објасни које је све кораке Србија предузела од јануара, суд је одбио да га саслуша и констатовао да Србија „ништа није урадила да их ухапси“.
Функционер СРС Вјерица Радета изјавила је 10. фебруара да неће добровољно отићи у Хаг и да нема основа за оптужбе из Трибунала.
„Ни ја, ни било ко из тима Војислава Шешеља и Српске радикалне странке, ни на који начин се нисмо огрешили о закон, нити има основа за наводне оптужбе из Хашког трибунала“, рекла је тада Радета.
Она је тада оценила и да власт у Србији нема правни основ да изручи њу и њене колеге из СРС Петра Јојића и Јова Остојића, јер таква могућност, како је навела, не постоји у Закону о сарадњи са Хашким трибуналом.