Анкара рачуна на безвизни режим који би требало да буде уведен у замену за помоћ у борби против нелегалне миграције.
Премијер Турске Ахмет Давутоглу већ је суграђане обавестио да ће моћи да узму „свој турски пасош и да путују куда желе“.
Европске дипломате су, ипак, уверене да Европска унија то никада неће дозволити.
Високи европски чиновник је у разговору за „Фајненшел тајмс“ навео да ће се ова ситуација „завршити лоше, а негативне последице неће се тицати само миграционих питања“.
Европски политичари су већ узнемирени. Председник Француске Франсоа Оланд страхује од реакције десничарских снага, а његов претходник Никола Саркози већ се изјаснио „изричито против“ укидања виза Турској.
У Немачкој су се против ове одлуке изјаснили Хришћанско-социјални савез и Социјал-демократска партија, који су у владајућој коалицији.
Узнемиреност је приметна и у Европском парламенту, који треба да донесе одлуку о безвизном режиму.
Шеф највеће фракције „Европске народне партије“ Манфред Вебер изјавио је да постоје „озбиљне препреке“ на том путу:
Пре свега, навео је он, Турска нема статус „безбедне земље“, с обзиром на њене стандарде о заштити података и правној сарадњи.
Брисел инсистира на томе да Анкара испуни 72 критеријума, од којих је до сада задовољена тек половина.
„Идеја да Турска тако лако добије либерализацију визног режима просто је смешна. То није тако једноставно како они мисле“, прокоментарисао је извор „Фајненшел тајмса“.
Ако Европска комисија саопшти да је Турска испунила све захтеве, Европска унија ће се наћи у клопци, сматра бивши амбасадор Европске уније у Турској Марк Пјерини.
„Не могу да замислим да Француска пристане на овај споразум ове године, уочи избора. Ни на тренутак нећу поверовати да европске земље желе да се овај процес убрза“, рекао је Пјерини.