Не само што су звали полицију, него су претили и да ће дечака пријавити за програм дерадикализације, пише британски лист „Гардијан“.
Дечакова мајка морала је чак два пута да сними видео у којем пита сина, показујући му краставац, како се зове то што држи у руци. И у овом случају његов изговор подсећа на израз „кукер бомб“, који се може превести као „бомба ручне израде“.
Мајка је признала и да је разочарана тиме што никакво извињење од сарадника дечје установе није добила.
„Они су се окомили на мене као крдо, показивали су ми папире и извештаје. Веома је непријатно што је мој син постао део свега овога“, рекла је мајка.
Она је једну од васпитачица питала да ли јој личи на терористкињу, на шта јој је ова одговорила: „А да ли је Џими Севил (британски ди-џеј са титулом витеза, за кога се после смрти сазнало да је вршио сексуално насиље над малолетницима) личио на педофила?“.
Део интернет корисника окарактерисао је понашање васпитача као испољавање исламофобије, док су други објавили ироничне илустрације с детаљима „краставац-бомбе“.
Жена не планира да пребацује дете у други вртић, али га је замолила да не црта ништа док је тамо. На то је дечак одговорио: „Нећу ништа цртати. Можда само кућу или даљински управљач…“
„Немој да ти падне на памет да црташ управљач!“, узвикнула је мајка.
Према мишљењу „Гардијана“, проблем је, превасходно, у претераном притиску који влада врши на социјалне службе, захтевајући од њих да се боре против екстремизма и пропагирања радикалног ислама међу децом.
У Лутону, у којем се догодио овај случај, готово трећина становништва су муслимани.
Кућа с терористима
То није први случај овакве врсте у Великој Британији. Пре неколико месеци десетогодишњи дечак из муслиманске породице изазвао је скандал пошто је написао да живи у „кући с терористима“ (terrorist house) уместо у „кући с терасом“ (terraced house).
The #cucumberbomb explained. #cookerbomb pic.twitter.com/mf1ewB5jRi
— [High Quality]® (@moremoreenough) 11. март 2016.
Учитељ није разумео да је то грешка у писању и позвао је полицију.
„Сада се он боји писаних радова“, испричао је дечаков рођак. Обраћање полиције укућани тог детета су првобитно схватили као шалу.
„Мој омиљени филм у детињству био је ’Звездани ратови: Повратак џихада‘. Односно, џедаја“, иронично је написао један корисник Твитера коментаришући овај случај.
Према Закону о борби против тероризма, у Британији су школе и колеџи у обавези да спречавају увлачење ученика у терористичку делатност. Неки критичари оптужују учитеље да превише оштро реагују на разне ситуације због страха од нарушавања закона уместо да се окрену здравом разуму.