Хеликоптери на небу Рио де Жанеира, транспаренти на плажи Копакабани, демонстранти који траже оставку председнице Дилме Русеф — шта је узрок политичке олује у државном врху Бразила?
Велика корупционашка афера, прислушкивање државног врха и милиони људи на улицама Рија и Сао Паула су експлозивни коктел који прети да сруши левичарку владу која је на власти од 2002. године, када је на чело државе дошао Игнасио Лула да Силва.
Покушај да се поново врати у владу, након што га је председница у четвртак именовала на функцију која одговара премијерској, трајао је два сата, након што је федерални судија суспендовао ту процедуру. Бивши председник је под истрагом за корупцију у вези са афером у чијем је средишту бразилско нафтно предузеће „Петробрас“. Истрага која траје већ две године одвела је директоре предузећа у затвор. Установљено је да је део новца отишао Радничкој партији. Мало по мало истрага је водила до Луле.
Харизматични лидер Радничке партије је напустио власт 2010. године када га је на челу државе наследила Дилма Русеф, његова десна рука. Након година економског препорода који су од Луле учинили једног од најомиљенијих јужноамеричких председника, долазак Русефове се поклопио са успоравањем привредног раста, као последице глобалне економске кризе.
Велики извозник сировина, Бразил је имао корист од привредног раста земаља у развоју, пре свега Кине. Њеној економији је ишло на руку и када је у тој земљи откривена нафта. Последњих година, међутим, приходи су почели да опадају.
За четири године првог мандата председница Бразила је покушала да прилагоди економску политику новој ситуацији. Други мандат, који је освојила изборивши се за тесну предност над противкандидатом, почела је ослабљена, суочена са великим оспоравањима због лоших економских резултата. Како су расли инфлација и степен незапослености тако је падала њена подршка у Конгресу. То је важно за политички систем земље у којој ниједна реформа не може да прође без подршке тог тела.
„Временом је база политичке подршке коју је уживала Дилма Русеф ослабила. Захтев за њен опозив упућен је крајем прошле године, након чега су уследила два месеца летњег распуста у Бразилу. Економско стање и политичка криза, која подстиче економску и обрнуто, довели су до тога да се Бразил налази у веома сложеној ситуацији“, каже за Спутњик Елсио Рамалхо, новинар бразилске редакције РФИ.
Истрага против Луле је добила политички обрт када је установљено да се у оквиру истраге прислушкује државни врх.
Полиција је у прво време добила одобрење да прислушкује бившег председника, али је истражни судија тражио да се оно обустави.
Прислушкивање је, међутим, настављено. Тако је забележен разговор у којем председница Бразила предлаже Лули да му пошаље документ о именовању „уколико затреба“.
Тај разговор је доспео у јавност што је опозиција искористила да оптужи државни врх да је циљ Лулиног повратка у владу да избегне затвор. Дилма Русеф је то назвала покушајем пуча. Долазак харизматичног Луле, познатог по вештини преговарања, требало је да учврсти пољуљану власт и донесе промену политичког правца.
Остаје нејасно зашто је настављено прислушкивање противно одлуци суда и зашто је тај разговор објављен.
Политичка судбина Дилме Русеф и Луле зависи сада од тока истраге коју води Врховни суд.
„Ако се установи да је током свог мандата Лула имао користи од корупције то ће га ослабити. Читава влада би могла да се нађе у неодрживој ситуацији“, каже Елсио Рамалхо.
Корупцијски скандали су знатно ослабили имиџ левице у Бразилу која је заслужна за политички препород земље.
„Не можемо да устукнемо пред социјалним помацима који су учињени. Левичарска влада која је годинама на власти показала је пут социјалне правде у делу света у којем је владала велика неравноправност и још увек влада. Иако се наслућује повратак десних снага, оне ће морати да пронађу равнотежу између либералне политике коју заступају и важних економских и социјалних помака који су били кључ успеха левичарске владе“, каже бразилски новинар.
Наредне недеље и наредни месеци ће показати да ли ће левица успети да преокрене ситуацију и изађе снажнија из ње.
То би могло да се деси уколико Лула буде ослобођен оптужби и врати се у политику, а економија почне да показује знаке обнове. Лула би у том случају могао да се кандидује на председничким изборима 2018. године, а то је могућност коју нико не искључује.