Аналитичар Драгомир Анђелковић за Спутњик каже да је овај несвакидашњи потез у дипломатији једна од тачака кулминације односа двеју држава. Овај потез превазилази сиријску кризу, он је тачка кулминације, али није ни једина, каже Анђелковић.
„Русија и лично Путин показали су Америци последњих година да су врло брзи и непредвидљиви играчи који енергично успевају да наметну своја правила, што је за Америку шок. Америка је дуго сматрала да само она има иницијативу у глобалним односима, односно да је њена доминација, иако је почела да се љуља, ипак неприкосновена. Русија је показала да то није тако, како у Украјини, тако и у Сирији. Демонстрирала је да у великој мери она држи кључеве ситуације на Блиском истоку“, каже Анђелковић.
Он додаје да су Американци сада збуњени и да им није јасно повлачење руске војске из Сирије.
„Не знају да ли је то припрема за неку нову иницијативу или је Русија то урадила како би подстакла преговарачки процес. У оваквим околностима, када не знају шта ће, САД прибегавају преговорима. Али никада не треба преценити потенцијале који из тога произилазе, јер Америка није поуздан партнер“, каже Анђелковић.
Упитан како ће Кремљ реаговати на молбу и шта можемо да очекујемо од састанка Путин—Кери, ако до њега дође, Анђелковић подсећа да је Русија, по правилу, увек отворена за преговоре, али да је у овом несвакидашњем случају тешко предвидети њену реакцију.
„С једне стране, може се очекивати да буде спремна да уђе у такав преговарачки процес, с друге, сигурно је и револтирана америчком дволичношћу, јер САД с једне стране појачавају санкције Русији, лобирају против ње, заузимају екстремну позицију када се ради о питању Крима, а онда очекују компромис тамо где им одговара“ оцењује овај аналитичар.
Он не искључује могућност да Кремљ, када је у питању молба за пријем првог човека америчке дипломатије у Кремљу, заузме нешто чвршћу позицију, јер, како каже, до сада је Америка превише пута показала дрскост и непоузданост у преговорима и аранжманима који се с њом склапају.