Ипак, Далибор Јевтић, садашњи министар у косовској влади који је неколико година радио у овој бази, за Спутњик каже да је готово невероватно да би неко са таквим педигреом могао да ради у бази, а камоли да тамо има и неку врсту обуке. Јевтић уједно и подсећа да о Бондстилу брине америчка фирма која ангажује раднике споља.
„Углавном су то молери, административни радници или неке друге занатлије, и то су људи из оближњих места. Мухаџери је вероватно радио неки од тих послова у Бондстилу и сигуран сам да је то било много пре него што се упустио у ову причу, јер у противном не би било никакве шансе да ради било шта у Бондстилу“, уверен је Јевтић.
Он сматра да нема места паници, због чињеница да је неко ко је сада тако високо позициониран у ДАЕШ-у уједно и добар познавалац базе Бондстил изнутра, јер је Бондстил, у односу на некада, данас сасвим другачији. Ипак, како каже, бојазан од ширења ДАЕШ-а на Косову је свеприсутна, посебно због недавних графита исписних углавном на српским црквама са поруком „ИСИС долази“.
„О овом проблему се на Косову мало прича, иако сам исламски радикализам јесте један од проблема са којима се суочавају сви, али и нешто што додатно утиче на повратка Срба на Косово. Познато је да са Косова има доста оних који су отишли у Сирију и у Ирак да се боре, а њих 130 и више већ се вратило са тих ратишта. Дакле све то говори да у друштву постоји овај проблем, и његово ширење мора да се спречи“, каже Јевтић.
И док Јевтић верује да је немогуће да се припадник ДАЕШ-а обучавао у војној америчкој бази на Косову, дотле Горан Јевтовић, пуковник у пензији, каже да се снаге Кфора њих не плаше, не само зато што су кудикамо јаче већ и зато што НАТО, који њима руководи, свесно бежи од обавеза које има према Резолуцији 1244. Другим речима, једноставно дозвољавају да границе према Македонији и Албанији буду порозне. Према његовом мишљењу, проблем је много шири од ове приче.
„Нисмо ми нападнути 1999. да би они заводили мир и бавили се хуманитарним питањима, и донели правду и штитили Србе и Албанце и националне мањине, већ да би ту територију окупирали и коначно обезбедили такозвану зелену трансверзалу. Ради се о намери старој више десетина година, да се споји Босна и Херцеговина са такозваном Санџаком преко Косова и муслиманских и албанских деловима Македоније према Турској. То је тај пројекат. Илузорно је било шта разговарати на тему избеглица, терориста, регрутовања и обуке, слања бораца на Блиски исток, ако се не сагледа целина тог проблема и ако се филм не врати назад, а притом се не губи из вида оно што се десило 1999. године. То је та копча и тако тај проблем треба посматрати. А не као некакав инцидент или неко прелазно стање које Кфор не може да покрије, не сме не зна, то је наивно гледање и гледање онако како одговара глобалистичкој злочиначкој машинерији која нас је довела скоро до почетка трећег светског рата“, уверен је он.
Да је најпознатији члан ДАЕШ-а са Косова некада био део Бондстила открио је у својој репортажи приказаној на телевизијском каналу „Вести РУ“ руски новинар Антон Љадов.
„Ово место је познато по томе што је управо овде радио човек који се презива Мухаџери у саставу НАТО одреда Кфора. Овај човек у Сирији предводи албански огранак ДАЕШ-а“, навео је он у свом тексту.
Љавдрим Мухаџери је на фејсбук страници која је угашена у више наврата остављао поруку да ће се борити и за Митровицу и наводио да ће за њу радо пролити крв до краја.
Мухаџери је изазвао пажњу објављивањем фотографија на којима се види како се припрема да пререже врат шиитском заробљенику у Сирији или Ираку. На критике и згражавање јавности, Мухаџери је написао да је нашао начин своје борбе, коју оцењује као праведну и на Алаховом путу.
Какву је улогу у свему овоме имао његов боравак у Бондстилу, тек ће се сазнати.