„Србија ће у потпуности извршавати своје обавезе и користити своја права конституисана Дејтонским споразумом, посебно право да подржава Републику Српску и помогне јој да опстане“, рекао је Николић, наводи се у саопштењу Прес службе председника Србије „поводом пресуде Радовану Караџићу и посебно осуде за ’геноцид‘ у Сребреници“.
Председик Србије, такође, рекао је да „та пресуда не може и не сме да утиче на судбину Републике Српске“.
„Зато позивам све политичке представнике српског народа у Босни и Херцеговини, посебно у Републици Српској, да се заједничким ставом боре за своју Републику и свој народ, чија судбина том пресудом може да буде доведена у питање“, рекао је Николић.
Реакције Сарајева и Загреба
Председавајући Председништва БиХ Бакир Изетбеговић је изненађен изрекама из пресуде да је Армија БиХ гађала властите територије и позиције УН и сматра да је лоше то што лидер босанских Срба није осуђен и за геноцид у седам општина у БиХ.
Он је оценио да је изрицање пресуде Караџићу историјски догађај за БиХ јер је тим чином, како сматра, потврђен „битан део чињеница“ о злочинима који су у њој почињени током рата.
„За човека његових (Караџићевих) година и прошлости 40 година и није посебна казна, но оно што је значајно је да је пресуђено једној ужасној идеологији и политици“, казао је Изетбеговић новинарима у Сарајеву.
Званични Загреб је поздравио пресуду Караџићу.
„Влада Републике Хрватске поздравља данашњу пресуду Хашког трибунала којом је Радован Караџић осуђен на 40 година затвора због геноцида и других ратних злочина почињених над Хрватима и Бошњацима у Босни и Херцеговини“, пише у саопштењу Владе Хрватске.