Адвокат Тома Вишњић, и сам бранилац хашких оптуженика, каже да следи жалбени поступак обе стране, и Тужилаштва и одбране. Следи такозвани скраћени жалбени поступак у којем, према Вишњићевим речима, одбрана и Тужилаштво упознају Судско веће са основним назнакама жалбе, док се за жалбу добија посебан рок од Судског већа који траје и до неколико месеци.
У скоро сваком предмету пред Хашким трибуналом нешто се мења у жалбеном поступку, па је могуће да се нешто промени и у случају Радована Караџића, објашњава Вишњић.
„Код предмета Радована Караџића, вероватно ће фокус и одбране и Тужилаштва бити на оним тачкама око којих су се водиле највеће битке. Под тим сматрам његову улогу у Сребреници, као једну од тачака на које ће се одбрана посебно фокусирати, као и онај део за који је оптужба одбијена, а то је геноцид 1992. године. Претпостављам да ће ту Тужилаштво уложити жалбу“, каже он.
Имајући у виду чињеницу да је у питању изузетно обиман предмет, жалбени поступак могао би да траје између две и три године, наставља Вишњић, а време када би Радован Караџић могао најраније да се нађе на слободи зависи од жалбене пресуде. Према садашњој пресуди, којом је Караџић осуђен на 40 година затвора, а имајући у виду праксу Хашког суда, који је затворенике пуштао на слободу после две трећине одлежане казне, Караџић би на слободи најраније могао да се нађе након одлежаних 27 година казне затвора, истакао је Вишњић.
Пошто је ухапшен у лето 2008. године и у притвору је провео скоро 8 година, Радован Караџић, уколико и након другостепеног поступка казна остане иста, на слободи би најраније могао да се нађе 2035. године.