Постојећи европски поредак креиран је под претпоставком непрекидне експанзије либералног поретка, каже тај дипломац са Кембриџа. Међутим, унутрашње и спољашње претње за опстанак тог поретка постоје — европска криза, која је почела 2008. године, и шенгенска криза, узрокована избегличким таласом, нарушиле су поверење између држава, а елемент оскудице чини међународну сарадњу тежом него раније.
Одсуство сарадње између влада чини да се глобални проблеми не решавају, гласачи су бесни и утичу на своје лидере да заузму националистичке ставове. Европа схвата, каже Тоје, да је, након што се повећао колективни терет регионалног поретка, мало држава–чланица спремно да их подржи. На другој страни, на европским спољним границама, Русија и Турска се не понашају онако како се ЕУ надала или како би желела.
Основни проблем, према Тојеовим речима, састоји се у томе што свет више није униполаран, онакав какав је био од краја Хладног рата до пре неколико година, а поредак мултиполарног света није изграђен до краја.
„Америка је још увек моћнија од Русије и Кине појединачно, али економски мишићи Кине и војни мишићи Русије су заједно моћнији од Америке“, каже Тоје.
Кина и Русија имају заједничке интересе, без обзира на различите путеве које су одабрале — Кина је акценат бацила на економски развој, док је Русија, према Тојеовим речима, окренута развоју војне моћи и достизању војне силе из доба СССР–а. Те две земље удружене могу да измене међународни поредак.
Према Тојеовим речима, Русија је надиграла Америку на Блиском Истоку, некадашњем америчком „унутрашњем дворишту“.
„Вивалди ЦЕО форум“ биће настављен наредних дана панелима и дискусијама о предузетничкој иницијативи, новим трендовима у пословању, положају генерације „миленијаца“ у компанијама и потреби српског друштва за елитом.
Форум ће трајати до 26. марта.