„Грађански рат у бившој Југославији деведесетих и бомбардовање НАТО–а трагична су страница светске историје. Тешко је замислити да је злочине у том рату чинила само једна страна. Ипак, Међународни трибунал за бившу Југославију наставља да гради мит о томе да је само српски народ одговоран за те догађаје. Као последица тога, суштински је пољуљана динамика међунационалног и међуконфесионалног помирења на Балкану“, наведено је у саопштењу Министарства.
У саопштењу се додаје да је Хашки трибунал донео веома строгу пресуду Радовану Караџићу, када се има у виду да су о другим учесницима рата у бившој Југославији донете ослобађајуће пресуде.
„Већ сада можемо да приметимо да је то једна у низу веома строгих казни Хашког трибунала према Србима, ако се има у виду да су ослобађајуће пресуде изречене другим учесницима грађанског рата у бившој Југославији — хрватском генералу Анти Готовини, косовском Албанцу Рамушу Харадинају, као и бошњачком команданту Насеру Орићу“, саопштило је Министарство иностраних послова Русије.
У саопштењу се, такође, наводи да је „подржавајући стварање Међународног трибунала за бившу Југославију 1993. године Русија отворено саопштила да Трибунал не треба да буде место свођења рачуна или инструмент за освету, него да буде истинска институција правосуђа која ће водити победи правде и здравог разума“.
„Та очекивања нису оправдана. Данас чак и судије ове институција јавно саопштавају да су методе његовог рада сумњиве“, нагласило је Министарство.
У саопштењу је, такође, оцењено да је новац утрошен за Међународни трибунал за бившу Југославију требало да буде упућен за подршку процесима помирења у земљама тог региона.
„Не треба заборавити и на то да је Међународни трибунал за бившу Југославију ад хок, односно привремена институција, а да постоји више од 20 година и да су потрошене милијарде за његову делатност. Он игнорише рокове које је поставио Савет безбедности Уједињених нација за завршетак свог рада и као тешко бреме лежи на плећима светске заједнице“, навело је Министарство иностраних послова Русије.
„Уверени смо да је новац потрошен за Међународни трибунал за бившу Југославију могао да донесе већу корист да је био уложен у обнављање правосуђа и процесе помирења у земљама бивше Југославије“, нагласило је Министарство.
У четвртак је Међународни трибунал за бившу Југославију у Хагу прогласио Радована Караџића кривим за 10 од 11 тачака оптужнице за злочине у Босни и Херцеговини током оружаног сукоба деведесетих година, укључујући етничко чишћење, масовну депортацију људи и геноцид у Сребреници.
Караџић је осуђен на 40 година затвора.