Изостанак руског лидера Владимира Путина на том скупу искористиће украјински председник Петро Порошенко, који ће упозорити Запад на „руску агресију“ и претње које наводно долазе од стране Москве. Украјински експерти тврде да ће Порошенко објавити информацију о томе да би у скорије време Русија могла да размести нуклеарно оружје на Криму.
Раније овог месеца украјински председник је говорио о томе да је Русија на Криму већ поставила ракете, способне да носе нуклеарне бојеве главе.
Москва је такве тврдње негирала. Шеф комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност Виктор Озеров је раније овог месеца рекао да Русија није донела одлуку о постављању нуклеарног оружја на Криму, али да има пуно право да то учини на својој територији.
„А Крим је, без икакве сумње, наша територија“, додао је Озеров.
Он је истакао да постављање тог оружја не мора да се схвати као претња за суседне државе.
„Нуклеарно оружје је оружје одвраћања, основа суверенитета Русије. Не намеравамо никоме да претимо тим оружјем“, казао је Озеров.
И руски председник је рекао да ће Русија наставити да развија нуклеарно оружје, али да нема намеру да га користи.
Русија је до сад учествовала на сваком претходном Самиту о нуклеарној безбедности: у Вашингтону 2010, у Сеулу 2012. и Хагу 2014. године.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да се (овогодишњи) самит не налази на распореду руског председника.
Заменик помоћника председника САД Бен Родс сматра „да је Русија тим одбијањем изгубила прилику да размотри важна питања. Све што она ради је самоизолација у разматрању тих тема“ и истиче да ће САД и РФ наставити сарадњу о нуклеарној безбедности.
Самит о нуклеарној безбедности одржаће се у Вашингтону од 31. марта до 1. априла.
Осим Русије на том самиту неће учествовати још једна нуклеарна сила — Пакистан због терористичких напада у Лахору, 27. марта, где је погинуло више од 70 људи, а рањено преко 280 особа.
Занимљиво је да Иран није позван на тај самит, јер САД сматрају да „сви учесници треба да играју конструктивну улогу у том процесу“.
Иран и шест светских сила постигли су лани историјски споразум, на основу којег су Техерану укинуте санкције у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма.
Амерички председник Барак Обама је у недељном обраћању нацији рекао да ће учесници самита говорити и о конфронтацији и ликвидацији ДАЕШ–а, терористичке групе забрањене у Русији.
Иако аналитичари упозоравају да би нуклеарно оружје или макар „прљава бомба“ могли да заврше у рукама ДАЕШ–а, Вашингтон нема информацију о томе да ДАЕШ покушава да се домогне нуклеарне бомбе.
„Немамо података о томе да ДАЕШ покушава да добије нуклеарне или радиоактивне материјале, али то пажљиво пратимо“, рекла је директорка Савета националне безбедности у Белој кући Лора Холгејт на брифингу уочи предстојећег самита.
Она је истакла да такозвана „прљава бомба“ (радиолошко оружје) може да изазове озбиљно загађење атмосфере и да доведе до рака и других озбиљних болести.
Како је најављено то ће бити једна од главних тема самита. На дневном реду биће и проблеми безбедног коришћења, складиштења и транспортовања нуклеарних и радиоактивних материјала, супротстављање сајбер претњама и улога атомске индустрије у савременом свету.
Аналитичари такође очекују да ће учесници самита покушати да изврше и притисак на Северну Кореју са циљем да је натерају да одустане од нуклеарног програма.
Према подацима организатора, самиту ће присуствовати представници и лидери више од 50 земаља и међународних организација.
Државе које поседују нуклеарно наоружање су САД, Русија, Кина, Француска, Уједињено Краљевство, Израел, Северна Кореја, Пакистан и Индија.
Пет од тих држава се сматрају као нуклеарне силе и све су потписнице споразума о забрани ширења атомског оружја. То су: САД, Русија, Француска, Кина и Уједињено Краљевство.
На правом месту по броју нуклеарних бојевих глава је Русија која их има 7.500. Иза ње долазе САД са 7.200 бојевих глава, на трећем месту је Француска са „само“ 300. Мало мање од ње има Кина — 250, док Уједињено Краљевство има 215 бојевих глава.
На последњем месту се налази изолована Северна Кореја која често прети Американцима са својим наоружањем.