„Хрватска је сама по себи имала пре неколико година жељу да искаже свој став и она га је исказала. То је документ Сабора да билатерални односи и билатералне теме неће угрожавати њене односе са Србима и да неће успоравати европске интеграције Србије. Међутим, односи са Србијом се у Хрватској очигледно користе као један лак механизам за унутрашњу политичку борбу и такве поруке из Хрватске свакако не доприносе таквом напретку у односима са нашим суседима“, рекао је Ивица Дачић за Радио Београд.
Дачић истиче и да је сигуран да се то не уклапа ни у политику коју су нови званичници Хрватске истицали, „а то је да су нападали Милановића да је он био узрок за проблеме са Србијом“.
„Ми јесмо спремни да проблеме решавамо дијалогом, али нисмо спремни ни за каква уцењивања од стране Хрватске, нарочито имајући у виду да је Хрватска далеко од тога да је у прилици да дели лекције Србији о положају националних мањина у Србији, имајући у виду све оно што је српски народ у Хрватској проживео у последњих 10-20 година, а да не говоримо о Другом светском рату. Све у свему, то су бесмислене претње Хрватске и сигуран сам да неће наићи на подршку ниједне државе чланице Европске уније“, поручио је Дачић.
На питање како оцењује Ковачеву изјаву да је тешко постићи компромис када су преговори о граничном прелазу годинама у застоју, Ивица Дачић каже: „Они прво нека реше проблеме које имају са Словенијом, па нека реше проблеме које имају на граници са Босном и Херцеговином, па тек онда нек дођу до Србије“.
„Србија није ни чланица Европске уније. Ако је то компромис, да буде све по њиховом, онда до тог компромиса сигурно неће доћи никада. Мој добронамерни савет за Хрватску је да не умишља превише да је она некаква светска сила јер то није, далеко од тога… Може да постави услове Србији, али постављала је она и друге услове и друге захтеве и прошла је као приликом царинског спора, када је ЕУ стала на страну Србије. Ако Хрватска жели да изгуби, нема никаквих проблема. Али ја мислим да смо ратове и борбе оставили за нама. Осим ако неко мисли да је смисао живота борба против Србије. Али, што се наш тиче, они нама уопште нису важни. Они мисле да се Срби буде и успављују темом — како да нешто наштете Хрватској“, наводи Дачић.
Српски министар верује да је Хрватској више у интересу да живи у добрим односима са Србијом зато што српски туристи тамо одлазе на летовање и додаје: „Ако желимо да живимо у добрим односима — желимо, ако не желимо — ником ништа“.
„С друге стране, много је више њихових инвеститора и привредника који овде раде зато што је Србима тешко да раде у Хрватској. Али знајући све те људе који такву тврдњу износе, знам да је све то политички, да се све то гледа као политичка манипулација, односно да се добије неки политички поен — то није озбиљна државна политика. Србија жели да води озбиљну државну политику, и ако Хрватска жели да у томе сарађује — ми смо, ми имамо потпуно конструктиван прилаз“, каже Дачић.
Истиче да су се он и Ковач договорили да се после избора обаве посете које су редовне у Министарству спољних послова и да се крене у решавање свих тих отворених питања.
„Дијалог је једино решење. Показало се у нашој историји да, докле год смо ишли другим путем, то је остављало далеке, дубоке последице“, навео је Дачић.