Након што је 2015. године на трон Саудијске Арабије дошао краљ Салман, узде је у своје руке заправо преузео његов син, министар одбране Мухамед бин Салман. Тада је Ер Ријад почео да спроводи агресивнију политику у свету и региону. Саудијска Арабија започела је борбу против хусита у Јемену, појачала подршку војске у Сирији и прекинула дипломатске односе са Ираном.
Притом, боде очи приближавање државе Москви, иако је Русија савезник оних са којима је Саудијска Арабија у конфликту. Сличне алијансе нису новост за Блиски исток, где жеља за влашћу иде руку под руку са прагматичношћу, а заклети непријатељи неочекивано постају савезници“, наводи ФТ.
Према речима саудијских званичника, принц Мухамед бин Салман активно успоставља „функционалне и садржајне“ односе са Русијом. Предмет разговора двеју страна била је ситуација у Сирији, могућа куповина оружја и инвестиције у Русије, а такође и стабилизација цена нафте.
Камен спотицања остала је судбина сиријског председника Башара ел Асада, на чијој оставци је инсистирао Ер Ријад. Међутим, по речима званичника из окружења принца, за време октобарске посете Сочију Мухамед бин Салман објаснио је позицију према Асаду.
„Асади нама ништа не значе. Нас брине Иран“, цитирао је ФТ. Руска страна је након тих преговора рекла да „сада много боље разуме како треба да се креће на путу ка политичком решењу“.
Јачање односа између Саудијске Арабије и Русије говори о томе да утицај САД у региону слаби, наводи ФТ. Након што су САД почеле да успостављају однос са Ираном и одбиле да се директно мешају у сиријски сукоб, „Саудијци су, очигледно, решили да сарађују са Москвом, рачунајући на то да она може да утиче на Техеран“, наводи се у листу.