„Чувам видео на којем говорим да ћу се осветити за мој народ. Буш је лагао да ће га становници Ирака дочекати цвећем, али ја не могу да замислим како наш народ спрема свечан дочек за окупаторе, иако је америчка пропаганда машинерија покушавала у јавности да створи утисак да ми поздрављамо њихов долазак“, каже Зајди.
Након што је бацио ципеле на Буша, Зајди је одлежао девет месеци у затвору, али након што је његово племе изашло на улице и затражило од ирачких власти да га ослободе, пуштен је и сада живи у Бејруту.
„Швајцарска ми је нудила политички азил, али сам то одбио“, додаје он.
Мунтазер ел Зајди каже да су америчке безбедносне службе истог дана уништиле његове ципеле јер су биле свесне да његов чин има симболичан значај за ирачки народ. Како каже, било је и предлога да ципеле буде изложене у музеју.
„Уместо тога, волео бих да посетим музеј у спомен жртвама рата и тероризма“, истиче он.
Зајди каже да има „одговор“ за сваког председника САД.
„Оснoвао сам удружење које подиже оптужбе против људи који су учествовали у агресији против Ирака и у злочинима против ирачког народа“, појашњава он.
Он тврди да САД и даље провоцирају поделе на Блиском истоку.
Позивајући се на своје изворе у ирачкој војсци, он каже да су током ослобађања одређених делова Ирака који су били под окупацијом ДАЕШ–а, војници проналазили падобране који користе америчке ваздушно десантне дивизије.
Уз помоћ тих падобрана на земљу су допремани лекови, храна и оружје, као помоћ терористима ДАЕШ–а који се боре против ирачких трупа, закључује Зајди.