Бојовић, бивши генерал Војске Југославије и Србије, осумњичен је за ратне злочине против албанских цивила.
Беџет Шаља из Косовског већа за заштиту права и људских слобода казао је за АП да је Бојовић на Косову осумњичен за „злочине који су остали некажњени“.
Портал „Коха диторе“ јавио је раније да је Бојовића косовска полиција зауставила због сумње за ратне злочине, али да је морала да га пусти јер за то није било доказа.
Медији су претходно пренели, позивајући се на приштинску „Коха диторе“, саопштење Косовског већа за заштиту права и људских слобода о хапшењу бившег српског генерала.
„Генерал Војске Србије Милован Бојовић је у полицијском притвору и нема сумње да је одговоран за злочине против ненаоружаних албанских цивила током рата на Косову 1998. године — 1999. године“, наводи се у саопштењу за штампу.
Према том саопштењу, овај генерал има командну одговорност и водио је операције српске војске у области Лаба, а под његовом одговорношћу биле су, како се тврди, паравојне и полицијске снаге које су починиле бројне злочине против цивила, од појединачних убистава до масовних убијања.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић затражио је моментално ослобађање Бојовића и поручио да је илузија да ће бити било каквог дијалога у условима у којима се прогоне Срби.
„Упозоравам представнике међународне заједнице да прекину да насрћу на Србију и српски народ, да се мешају у унутрашње ствари Србије и политичким хапшењима и притисцима покушавају да понизе и разједине Србију и подвргну је свом утицају“, истакао је Ђурић у изјави Танјугу.
Он је поручио да је илузија да ће бити било каквог дијалога у условима у којима се Срби прогоне, а над Србијом спроводе политички експерименти и притисци.
Ђурић је затражио и ослобађање Звонка Михајловића, кандидата за посланика из редова Српске радикалне странке, кога су у Штрпцу ухапсили припадници косовске полиције.
Бившем генералу Војске Југославије и Србије Миловану Бојовићу, који је ухапшен на прелазу у Мердару, одређен је притвор од 30 дана.