Последњи потези опозиционог Социјалдемократског савеза Македоније, али и владајуће ВМРО–ДПМНЕ, указују да је јаз међу њима све већи, а стиче се утисак да ниједна страна не чини довољно да бар покуша да пронађе заједнички језик са противничком страном.
Да ли ће избори без опозиције бити легитимни и да ли ће их уопште бити?
Љубиша Николовски, новинар из Македоније, каже да се до последњег тренутка очекивало да Државна изборна комисија (ДИК) донесе одлуку да ли је бирачки списак прочишћен или не.
„Сада су две стране предухитриле одлуку Државне изборне комисије — владајућа странка одлуком да се Парламент распусти, а истовремено и опозиција рекавши да не иде на изборе, при томе не сачекавши одлуку ДИК–а. То значи да је политичка криза, која је требало да буде разрешена на изборима, додатно продубљена“, објашњава Николовски за Спутњик.
Велико је питање, додаје Николовски, да ли ће избори бити легитимни.
„Сасвим је сигурно да ће опозиција изборе на којима не учествује прогласити нелегитимним, али велико је питање да ли ће и ЕУ и Америка рећи да је тако и њихова оцена се очекује. Такође, ДИК још увек ради на прочишћавању изборног списка и ако она каже да нису спремни услови за изборе и да списак није чист, вероватно ће после тога уследити оцена да ће избори бити нелегитимни“, каже Николовски.
Избори у Македонији већ су једном одложени, под притиском међународне заједнице, са 24. априла на 5. јун. Николовски, међутим, верује да је тешко да ће се то опет догодити, јер је Парламент распуштен, процес је правно покренут и не може се вратити назад.
„Додуше, избори још нису званично расписани. До 15. априла када председник Собрања треба да их распише има наде да се нешто реши, односно ДИК има рок да уреди списак“, каже Николовски.
Миленко Неделковски, новинар из Скопља, не сумња да ће 5. јуна биралишта у Македонији бити отворена.
„Избора ће бити легитимни, јер је највећи део Македонаца сагласан са ставом првог човека ВМРО–ДПМНЕ Николе Груевског да ко жели на изборе на њих ће и изаћи. Свакако да ће бити кредибилни, народ ће гласати, гласао је десет пута за редом у задњих десет година на локалним, председничким и парламентарним изборима“, уверен је Неделковски.
Опозициони СДСМ објавио је да ће бојкотовати изборе јер није остварено довољно реформи да би они били поштени. Неделковски, међутим, сматра да иза такве одлуке највеће опозиционе партије лежи страх.
„Сва истраживања јавног мњења кажу да владајућа партија води са више од два према један, а њен лидер са више од три према један у односу на лидера водеће опозиционе партије, тако да опозициона СДСМ неће изаћи на изборе јер зна да ће да изгуби на њима“, сматра Неделковски.
И његов колега Љубиша Николовски каже да опозиција схвата да је слабија од владајуће странке.
„Ипак је несхватљиво зашто представници владајуће странке онда журе, када знају да су јачи од опозиције. Зашто не сачекају да се тотално прочисти бирачки списак и да онда у изборе крену сви заједно? Велико је питање ко ће заузети место опозиције, и да ли ће Парламент после 5. јуна имати опозицију или не“, каже Николовски.
И док странка Зорана Заева позива на окупљање широког фронта против владајуће ВМРО–ДПМНЕ и на, како је истакао, враћање демократије и слободе у Македонију, Влада Македније је, након оставке техничких опозиционих министара и заменика министара, поништила све њихове одлуке које су донели од октобра прошле године до данас.
„Влада Македоније је поништила те одлуке сматрајући их нелегитимним, штетним и донетим изван било које законске регулативе. Реч је превасходно о кадровским одлукама које су технички министри и заменици министара доносили, па смо сада сви враћени, и кадровски и институционално, на септембар–октобар 2015. године, а то је оно што је већина гласача у Македонији желела“, каже Неделковски.
Последњи догађаји у Македонији су под знак питања ставили опстанак договора из Пржина од јуна прошле године, који су потписали лидери четири највеће македонске странке. Тим договором је требало да се разреши криза у Македонији која је почела на пролеће 2014. године, када је СДСМ после парламентарних избора оценио да су они били лажирани и када је одбио да уђе у Парламент.
„Питање је да ли тај договор остаје на снази или не. Он је ионако на самом почетку био нефункционалан, вештачки, спонзорисан из иностранства и народ се није са њим слагао и никада у целости није профункционисао. Консензус никада није могао да буде постигнут и држава не функционише од прошлог лета. Зато сви желимо изборе како би држава могла опет да почне да функционише“, каже Николовски за Спутњик.
Иначе, бојкоту избора званично се прикључило још неколико мањих македонских странака, једна од две највеће албанске странке ДУИ саопштила је да ће на њима учествовати, док ДПА још нема јасан и прецизан став о изборима.