Аутор представа „Мурлин Мунро“ и „Кокошка“, које су и код нас доживеле велики успех, трећи пут је гост Србије. У разговору за Спутњик, Кољада открива шта се променило од прве написане драме, пре три деценије, до данас.
„Тих ’90-их сам писао углавном трагичне комаде. Сада сам схватио да су публици потребне комедије у којима су сакривена сва она важна питања која треба пласирати. Не треба сваког дана цепати кошуљу и кукати како је тешко да се живи у овом свету. Људи у позориште долазе уморни, с посла, платили су карту да седну у ту фотељу, а онда их ти неком својом трагедијом удариш у главу. Ја излазим пред публику и кажем: Драги моји пријатељи, ајде мало погледајте, насмејте се, а можда мало на крају и заплачете. А тако се обично и деси“, каже Кољада.
Говорећи о новим драмама, (које још увек нису преведене на наш језик) Кољада напомиње да су веселије у односу на претходне.
„У њима сам направио мали отклон од тешког театра. Можда сам постао и мало мудрији, али заиста верујем да не треба превише оптерећивати. Хтели ми или не, театар је ипак једна врста забаве. У њега долазе они који би мало и да се опусте. И то треба поштовати. Ја мислим да када бих сваког дана играо Хамлета, не бих имао публику“, каже Кољада.
За светски успех једног од свог најизвођенијег комада — „Кокошка“, каже да ни после толико година не зна у чему је тајна.
„Знам да сте и ви овде скоро 11 година играли ’Кокошку‘. Она се изводи у скоро сваком другом позоришту у Русији, код мене, у Кољада театру игра се већ осам година и увек је сала пуна. По тој драми је снимљен и филм. Али и даље не могу да разумем зашто је та прича о руским провинцијским глумцима тако интересантна и у Мађарској, Чешкој, Словачкој, Пољској, Србији… Ђаво би га знао, али нешто ту има. Можда глумци подсећају људе у сали на њих саме. Па не каже се узалуд да су сви људи глумци и да је читав свет — позориште…
Цео разговор са Николајем Кољадом, који смо обавили уз помоћ његовог преводиоца Новице Антића, објавићемо у суботу у емисији „Орбита културе“, која се емитује од 10 часова на таласима Радија Студија Б.