„То што тражи Русија суштински ће да ограничи наше могућности да реагујемо да нуклеарне претње. Северна Кореја и Иран су више пута лансирали ракете, и претње тих држава диктирају неопходност да се одржи корак са њиховим растућим технологијама“, изјавио је Роуз на конференцији у Краљевском институту оружаних снага у Лондону.
Осим тога, Америка намерава да инсистира на мобилности система ПРО.
Роуз је изјавио да ће то омогућити ефикасније реаговање на појачане претње.
Планови САД да направи систем ПРО који би поуздано заштитио њихову територију од балистичких ракета представљају један од основних проблема у руско-америчким односима. Представници САД више пута су изјављивали да европска ПРО није усмерена против Русије и њеног стратешког потенцијала, а сарадња у тој сфери корисна је обема странама.
НАТО, са своје стране, позива Москву да верује Западу на реч. Руска страна више пута је наглашавала своју позицију — гаранције треба да буду дате на папиру, у правно-обавезујућој форми, а не на речима.
Европски ПРО је европски сегмент ПРО система САД који треба у потпуности да се развије тек 2018. године. У првој етапи предвиђа се размештање ракета у неколико земаља Источне Европе.
У Вашингтону су уверени да главну опасност за Европу представљају нуклеарни програми Северне Кореје и Ирана. Против обе државе више пута су увођене санкције чији је главни циљ прекид развоја савременог ракетног наоружања.