„Азербејџан је спреман за почетак политичког процеса ради решавања сукоба у Карабаху на основу четири резолуције Савета безбедности Уједињених нација које захтевају хитно повлачење јерменске војске с окупираних територија. Мора да буде гарантована територијална целовитост Азербејџана на основу међународно признатих граница“, рекао је шеф азербејџанске дипломатије у интервјуу агенцији Азертаџ.
Јерменија и Азербејџан су 2. априла саопштили да се заоштрава ситуација у зони сукоба у Карабаху. Две стране једна другу оптужују за међусобне провокације.
Према подацима Уједињених нација за координацију хуманитарних питања, од 4. априла, током заоштравања сукоба у Нагорно-Карабаху погинула су 33 човека, а више од 200 је рањено.
Сукобљене стране су 5. априла објавиле примирје.
Сукоб Јерменије и Азербејџана због Нагорно-Карабаха почео је у фебруару 1988. године, када је Нагорнокарабашка област саопштила да иступа из Азербејџанске ССР.
У септембру 1991. године Степанакерт је прогласио Нагорнокарабашку Републику. Азербејџан је током последњег војног сукоба изгубио контролу над Нагорно-Карабахом.
Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а.