Разговарали смо и о томе каква је тренутно ситуација у Палестини и зашто се, према његовом мишљењу, мигрантска криза неће још скоро завршити.
Каква је тренутна ситуација у Палестини, има ли наде да ће се у догледно време пронаћи неко решење?
– Ситуација у Палестини је веома тешка, штавише људи у тој земљи пате. Свакодневно се дешава да израелски војници убију неколицину младих Палестинаца тврдећи да су били нападнути ножевима. Међутим, то није увек истина. Било је пуно случајева када су израелски војници убијали невине младе људе ни због чега. То је био случај и прошле недеље када су убили једног Палестинца који је био повређен и лежао је на земљи. Иако су израелске власти обећали да ће процесуирати те војнике, мислим да ништа од тога неће бити, као што је то био случај и у многим другим убиствима.
Шире гледано, не мислим да ће се у догледној будућности пронаћи решење за проблем у Палестини, јер Израелци не осећају никакву претњу од арапских земаља, с обзиром да су оне тренутно јако слабе и заузете су борбом између себе.
Израел, са друге стране, користи ту ситуацију како би одузела још више територије од Палестине и на њој изградила нова насеља. Та нова насеља на палестинској територији, међутим, више нису мала и све више личе на праве градове. Тренутно је конфисковано око 67 одсто од преостале земље, која је износила свега 18 одсто од целокупне историјске земље Палестине.
– Русија је наша једина нада, међутим било би добро да су се уплели од самог почетка. Тренутно постоји јако пуно људи који су се умешали у тај проблем. Ево погледајте пример Сирије. Након што се Русија умешала у тај конфликт, поједине земље су престале да подржавају терористе у тој земљи.
Знате, терористи су америчка измишљотина, као што су то учинили у Авганистану и са Ал Каидом, па са нашом земљом, односно као и свуда у свету. Американци стоје иза тих терориста, они су подржавали муслиманску браћу у Египту и Либији. У свим земљама где су се они умешали људи пате – Ирак, Сирија, Либија.
Међутим, након што се Русија умешала у конфликт у Сирији, ситуација се далеко више поправила него што је то био случај раније. Руси се са великим успехом боре против терориста у Сирији и веома је важно што су заузставили Турску да настави да се меша у сиријско питање, будући да су подржавали терористичке групе јер су били против сиријског режима и сиријског народа. Истовремено, Туска је прихватала избеглице из Сирије и даље их слала у Европу, а заузврат јој ЕУ плаћа милијарде долара да их прими назад.
Турска ради веома лошу ствар са избеглицама, не знам зашто, мислим да им је то у крви. Наравно нису сами у томе, већ имају подршку других арапских земаља – Катар, Саудијску Арабију. Они су америчко оруђе на Блиском истоку.
Може ли Русија сама успети да помогне Блиском истоку упркос настојањима Запада да успоставе сопствену хегемонију?
– Русија свакако да не може самостално да ради тај посао, видите ли, цео Запад је против тога, Америка, ЕУ. Међутим, Русија је успела макар да стави тачку на ту велику подршку терористичким групама у Сирији.
Данас видите да су те терористичке групе групе далеко слабије него што су биле и то захваљујући Русији. Мислим да многе арапске земље данас морају двапут да размисле пре него што пруже подршку тим терористима. Надам се да ће Руси наставити да се боре против терористичких група у Сирији. То је наша једина нада.
Како ви гледате на проблем миграције, да ли по вашем мишљењу постоји неко решење?
– Тај проблем је настао још у Ираку. Одмах након што је почела прва миграција хришћана из Ирака огласила се Француска рекавши да ће их преузети све. Међутим, није решење у преузимањи миграната, већ да им се омогући повратак својим кућама. Видите ли, хришћани су оригинално са Блиског истока, а у земљама попут Либије, Сирије, Ирака, Палестине, Јордана их је било преко 25 одсто целокупног становништва. Сада их је свега два одсто, док су сви други били насилно приморани да мигрирају.
Исти случај је био и са Коптима у Египту. Раније их је било 25 одсто целокупне египатске популације, ако не и више, односно око 25 милиона људи, а сада их је свега осам милиона.
Јасно ми је да већина западних земаља праве посао од тога, а о томе су говорили и многи стручњаци. Западу су потребни млади људи и зато их преузимају. Млади људи из блискоисточних земаља чине преко 60 одсто целокупне популације и за њих је велики успех када оду на Запад. Управо то чини и немачка канцеларка Ангела Меркел – не прихвата мигранте из хуманости, већ из политичких и економских разлога.
Мислим да докле год буде потреба за младим људима никада се неће пронаћи решење за мигрантску кризу. За људе из Сирије и Ирака, који живе у тако тешким условима, је благослов да оду у Европу и да започну нови живот у Немачкој или Француској. Зато мислим да се мигрантска криза неће још скоро завршити.
Гази Ханан боравио је у Пироту како би учествовао на 22. годишњој конференцији московског Међународног фонда јединства православних народа, која је окупила представнике педесет влада, парламената, верских заједница, научних центара и друштвених организација. Тема конференције, која је трајала од 11. до 13. априла, била је „Хришћанско поимање избегличког проблема у светлу актуелне реалности“, а поред учесника из Русије и Србије, међу окупљенима били су и представници блискоисточних земаља, севера Африке, али и западне Европе.