Изјаве Медлин Олбрајт, бивше америчке државне секретарке, о Русији и Путину су смешне и показују нервозу америчких елита због великог повратка званичне Москве на сцену, каже за Спутњик политички аналитичар Александар Павић.
„Руска улога у Украјини и Сирији је била убедљива, миротворна и конструктивна, па је добар део јавности у свету, који је можда имао другачију слику о Русији, сада могао да се увери да та земља није онаква каквом је представљају Би–Би–Си и Си–Ен–Ен. То је унело нервозу у редове америчких ’јастребова‘“, објашњава Павић.
Како каже, такве изјаве долазе од стране оних који не могу да се помире са тим да више не постоји једнополарни свет и који воде повећању тензија.
„Ово је део информативног рата и коришћења медијских ресурса ради ширења пропаганде и етикетирања. Уосталом, треба се запитати и какви су то медији који дају некритичку платформу Медлин Олбрајт — особи која је један од архитеката квази државе Косово, легла дроге и тероризма, некоме ко има пословне интересе на Косову са мафијом, ко сарађује са осведоченим терористима и трговцима људским органима, особи која је рекла да је смрт пола милиона ирачке деце била ’вредна‘ америчке интервенције у Ираку“, каже Павић.
Да је Русија заиста Бангладеш како то каже Олбрајтова, Американци се не би толико нервирали и Москва им не би толико сметала, поручује Павић.
„Бангладеш, ни са нуклеарним наоружањем, не би могао да отвори врата изналажењу мирног решења у Сирији. Не заборавимо да је пре руске интервенције у Сирији управо држава чија је Олбрајтова бивша државна секретарка подстицала крвави распад те земље подршком терористима. Руска интервенција у Сирији спречила је оснивање још једне терористичке државе, после оне коју је Запад основао 1999. године на Косову, у чему је Мадлен Олбрајт играла кључну улогу“, поручује Павић.
И независни политички аналитичар Дмитриј Дробницки за Спутњик каже да су у Русији навикли на такве негативне изјаве и да их се не плаше. Он је додао да је Олбрајтова, иако политичка пензионерка, и даље веома утицајна у америчкој Демократској странци.
„Олбрајтова није рекла ништа ново, увек је имала слично мишљење о Русији. Њени ставови су засновани на одређеним америчким доктринама које сада нису баш популарне — о једнополарном свету и о америчкој надмоћи и изузетности. Олбрајтова је доживела врхунац каријере током деведесетих, када је руска спољна политика била у катастрофалном стању, и изгледа да јој нико није рекао да је сада 2016. година“, каже Дробницки.
Како наводи, забринутост изазива чињеница да је Олбрајтова велика пријатељица Хилари Клинтон.
„Надамо се да ће Клинтонова, које је била задужена за америчку спољну политику, ипак реално сагледавати ствари и имати у виду да су деведесете иза нас. У том смислу, много је важније да тражимо ко је бољи, а не ко је гори, као што је одговорио Путин током ’Директне линије‘ на питање: ’Да ли су гори Хилари или Трамп?‘“, каже Дробницки.
Бивша државна секретарка Сједињених Америчких Држава Медлин Олбрајт изјавила је за немачки лист „Пресе“ да Русија све време провоцира друге државе, а затим се осећа увређеном. Према мишљењу Олбрајтове, Русија је почела операцију у Сирији само да би скренула пажњу светске јавности од Украјине и повећала свој утицај на Блиском истоку.
„Путин у рукама има лоше карте, али их веома вешто игра“, сматра Олбрајтова и додаје да председник Русије својим акцијама покушава да дискредитује и подели Европску унију и протера НАТО из зоне свог утицаја.
Олбрајтова такође сматра да Путин подржава национализам у држави да би, како је навела, сакрио чињеницу да је Русија заправо „само Бангладеш са нуклеарним наоружањем“.