У првом извештају ЕК о примени споразума Европске уније и Турске од 18. марта наводи се да је остварен добар напредак у смањењу прилива миграната се, али је потребно више ресурса и посвећености како би се на одржив начин спроводило враћање миграната из Грчке у Турску, као и директни трансфер сиријских избеглица из Турске у Европу, пренео је Ројтерс.
„Комисија ће 4. маја објавити свој трећи извештај о напретку Турске на пољу визне либерализације и, ако Турска предузме неопходне мере да би испунила преостале услове, уз извештај ће бити објављен и званични предлог да се Турска стави на листу земаља чијим грађанима није потребна виза за земље ЕУ“, наводи се у извештају ЕК.
Комисија није навела колико од 72 услова за визну либерализацију Турска још треба да испуни, али је указала на неколико подручја на којима још има посла.
У извештају се наводи да су међу проблематичним подручјима застој у обради захтева за азил, омогућавање законског приступа тржишту рада за све избеглице, пооштравање визних услова за земље са високим ризиком од миграција, предузимање неопходних корака за поштовање основних људских права и окончање дискриминације против грађана чланице ЕУ Кипра, коју званична Атина не признаје.
ЕК је такође апеловала на Турску да унапреди реадмисију грађана те земље и држављана трећих земаља из свих чланица ЕУ, како би се од 1. јуна Споразум ЕУ и Турске о реадмисији у потпуности поштовао.
Премијер Турске Ахмет Давутоглу је јуче рекао да Анкара испуњава све услове споразума са ЕУ од марта и да ће, ако Европа не испуни свој део договора, Турска престати да испуњава преузете обавезе.
Председник Комисије Жан-Клод Јункер је након састанка са Давутоглуом синоћ у Стразбуру истакао да критеријуми за визну либерализацију неће бити ублажени.
Да би ступио на снагу, предлог увођења безвизног режима за Турску треба да одобри већина чланица ЕУ и већина посланика Европског парламента.
Тај предлог се сматра контроверзним у Немачкој и Француској, где се многи плаше да ће доћи до великог прилива турских миграната, иако им увођење безвизног режима не би омогућило рад нити боравак дужи од три месеца у ЕУ.