Позивајући се на свој извор из ЕУ, „Вечерњи“ пише да ти аргументи нису уверили још ниједну од 27 земаља да стане на страну Хрватске.
Незванично лист сазнаје да је и председница Колинда Грабар Китаровић током боравка у Братислави од петка до недеље, у неформалним разговорима с председницима и другим учесницима форума ГЛОБСЕЦ, покушала да колегама објасни хрватске аргументе у спору са Србијом око поглавља 23, али да такође није добила жељену подршку.
Иван Јаковчић, заступник ИДС-а у Европском парламенту, отворено критикује пут којим је кренула хрватска влада у Савету ЕУ.
Јаковчић, наиме, наводи да је у више наврата наглашавао да блокада Србије може бити само контрапродуктивна за званични Загреб.
„С једне стране, зато што се сваки такав потез доживљава као билатерални проблем двеју балканских земаља, а с друге стране зато што је данас Србија битна за ЕУ и добро је позиционирана. Питање јурисдикције њеног правосуђа и питање сарадње Србије с Хашким судом шире је питање и мислим да непотребно губимо време и углед“, навео је Јаковчић.
Јаковчић то поткрепљује и чињеницом за Загреб није обезбедио ниједног савезника за такав захтев.
Треба, сматра, инсистирати на правима хрватске мањине у Србији и напомиње да је захваљујући њему хрватски језик постао службени у Скупштини Војводине, те да лично има искуства и у откривању отетог културног блага из Вуковара.
„Имам искуства и зато сам сигуран да треба на друге начине штитити наше националне интересе. Једнострана блокада неће нам бити од велике користи“, поручио је Јаковчић.
Вечерњи пише и да у Министарству спољних и европских послова јуче нису желели да коментаришу да ли је министар Миро Ковач добио позив да оде у Берлин како би у Бундестагу образложио хрватски став о овом питању.
Иначе, политички притисак на званични Загреб појачао се након што је председник Одбора за европске послове у немачком Бундестагу Гинтер Крихбаум рекао да Берлин нема разумевања за хрватску блокаду, а „Дојче веле“ је објавио недавно да је управо тај одбор позвао Ковача да у мају дође у Бундестаг.
Ставови Хрватске, посебно Ковача, занимљиви су будући да се он, док је био амбасадор Хрватске у Берлину (2008—2013) много пута жалио на словеначку блокаду Хрватске због граничног спора у Пиранском заливу.
„Тада је имао нашу подршку и обећао је да се Хрватска неће понашати попут Словеније. А сада видимо како се понаша“, навео је „Дојче веле“ позивајући се на неименовани извор из Бундестага.