Пољски музеолози дају нову верзију локације познате Ћилибарске собе: она би могла бити зазидана у комплексу бункера у Варминско-Мазурском војводству у близини границе са Калињинградском облашћу, саопштио је културни центар Пољске у Калињинграду.
Наводи се да су специјалци открили под земљом непознату просторију.
„Према речима сарадника локалног музеја, унутра би се могла налазити позната Ћулибарска соба. До открића је дошло уз помоћ георадара… У једном од објеката се налази зазидана просторија три са два метра“, наводи се у саопштењу.
Како би се разјаснило шта се заправо налазило у просторији, научници намеравају да добију одобрење за коришћење видео-камера у просторији. По мишљењу управитеља комплекса бункера Бартоломеја Плебанчика, највероватније се у просторији налази нешто вредно — Ћилибарска соба или опљачкана уметничка дела.
По његовим речима, педесетих година прошлог века у команду јединице деминера пољске војске која се налазила у суседном Венгожеву обратио се човек који је радио као чувар. Он је саопштио да је у зиму 1945. године био сведок како немачки војници довозе камионе у објекат број 31 и тамо их истоварају. Према речима сведока, ово место је затим било зазидано.
Ћилибарску собу су направили немачки мајстори у 18. веку за пруског краља Фридриха Првог. Она је касније била поклоњена Петру Првом, који је направио колекцију главног бисера резиденције руских императора у Царском селу. За време Другог светског рата 1941. године Немци су пребацили собу у краљевски замак Кенигсберг (садашњи Калињинград). Пред напад на град у пролеће 1945. године соба је нестала без трага.