„Резултати акције Интерпола, у којој је ангажовано до 5.000 полицајаца, мада веома скромни, значајни су, јер је реч о оружју које је било у промету и које се кретало према Западној Европи”, рекао је он и напоменуо да је заплењено оружје из БиХ директно ишло према пунктовима Исламске државе у западној Европи.
Бранан је у ненајављену посету БиХ дошао директно из Ријада, а како се очекује, он ће се састати са званичницима безбедносних служби у БиХ. Босански медији јавили су раније данас да су у Сарајеву од јутрос „невиђене“ мере безбедности, а кретање Бранана држи се у потпуној тајности. Такође, није познато колико ће он остати у БиХ.
Галијашевић је за бањалучке медије навео да је влада Саудијске Арабије дала Бренану обавештајне податке о појачаном и врло негативном деловању Турске на подручју БиХ са становишта безбедности.
„Реч је о појачавању турских борбених ефектива кроз операцију ’Алтеа‘, а појачано је и обавештајно деловање. Безбедносне службе на заједничком нивоу непоуздане су у праћењу надзора таквог деструктивног деловања“, нагласио је он.
Очигледно је турска намера, каже он, о чему постоје подаци и у Ријаду, да притисне Европу са избегличким таласом и учини је нестабилном да би изнудила повластице које жели да добије у преговорима са Немачком.
„Ову појачану активност Турске прати и појачана активност иранске службе, која исто има одређену подршку са врха СДА, конкретно од њеног председника Бакира Изетбеговића, што изазива додатну забринутост САД“, истакао је он.
Галијашевић је подсетио да је Бранан у писму од пре годину дана тадашњем председавајућем Председништва БиХ Младену Иванићу назначио интерес САД за избор новог директора Обавештајно-безбедносне агенције и рекао да то не би смели бити исламисти, већ поуздани људи.
„Међутим, Изетбеговић је гурнуо ’прст у око‘ Бренану избором Османа Мехмедагића Осмице, особе која је прошла обавештајне специјалне обуке у оквиру посебног НАТО програма, али у Турској, и која је била повезана и са тајном полицијом АИД у рату, и има врло негативно учешће у неким злочинима“, рекао је он.
Галијашевић сматра да је ситуација сада кулминирала и да САД не жели више да се замајава са „шоуменима из Министарства безбедности БиХ и СИПА“.
„САД жели конкретну акцију која подразумева проналазак веће количине складишта наоружања и опреме коју користе исламисти, пресецање токова финансирања у БиХ, адекватније мере надзора над исламистичким групама и спречавање пропаганде која се овде несметано одвија“, рекао је он.
Наводећи да до сада тога није било, Галијашевић је подсетио да је било само спектакуларних акција попут операција „Свјетлост“, „Дамаск“" и сличних које нису су резултирале никаквом казненом политиком и показале да терористи, исламисти и радикална лица повезана са Ал Каидом и ДАЕШ-ом могу то некажњено да раде.
Он је подсетио и на пресуде Абдулаху Фатиху Хасановићу и Емину Хоџићу због учешћа на страним ратиштима, а које су исплатили новцем, тако да неће „лежати ни дана“.
„Сви ти разлози су кулминирали након акције Интерпола и након добијања обавештајних података из Саудијске Арабије“, закључио је Галијашевић.