Стручна комисија за примену марихуане у медицинске сврхе одлучила је да се, бар за сада, дозволи примена три препарата који садрже тзв. тетрахидроканабиноле. Међу њима, међутим, није и уље канабиса, јер је комисија закључила да стандарди за његов састав и производњу нису дефинисани.
O овој теми разговарали смо с председником удружења „Лекализација Србије“ Антонијем Ковачевићем.
Господине Ковачевићу, докле се стигло с овим процесом?
— Неки би рекли да смо далеко одмакли, јер је држава крајем прошле године решила да дозволи увоз скупих синтетичких препарата који би, по њиховим речима, требало да помогну пацијентима у Србији да превладају неке муке на које званична медицина нема одговор. Међутим, десило се оно на шта смо ми заправо упозоравали пре три године — да то није решење, и да неће помоћи пацијентима. О томе говоре случајеви из нашег најближег окружења. Конкретно, Словенија је пре три године донела тај фамозни закон, по којем се ништа конкретно није десило. Шест месеци од његовог усвајања пацијенти су престали да користе препарате које им је држава понудила, јер од њих нису имали никакве користи. Апеловали смо на државу да то не дозволи, али је до тога на крају ипак дошло, и то на један врло чудан начин. Сви знамо да је формирана радна група која је разматрала ово питање. У њој су била и четири уважена лекара, члана удружења „Лекализација Србије“. Међутим, председница те радне групе, др Даница Грујичић, одржала је само два састанка. Већ на првом је покушала да наметне своје мишљење рекавши, парафразираћу: „Канабис ћемо легализовати у медицини преко мене мртве“.
То је био баш академски допринос у расправи десет стручњака! Након другог састанка, на ком је покушала да наметне усвајање свог закључка, више није одржала ниједан скуп. Ми смо били затечени и чињеницом да је министар Лончар, који је све време обећавао да ће та ствар бити решена, и чак на Јавном сервису врло конкретно обећао да ће бити легализовано природно уље канабиса, на крају променио мишљење. Министарство здравља је такође формирало једну ад хок комисију, на чијем челу је опет била др Даница Грујичић, о чијем саставу и раду ми опет не знамо ништа. На препоруку те фантомске комисије, донета је препорука да се цео закон усмери на начин који је представљен пред Нову годину. То није решење за пацијенте који ће и даље бити приморани да помоћ траже на црном тржишту, и да по папреним ценама купују нешто за шта нису сигурни. Држава ће остати без прихода од опорезивања оног што би се иначе легалним путем продавало, а кад све саберемо, једино су на добитку нарко-трговци и фармацеутска мафија. Очигледно је процењено да је за њих много исплативије да се увезе доза цитостатика, која кошта 700-800 евра, него да произведу уље од канабиса које би се продавало по знатно нижој цени.
Ми смо иначе у ову емисију позвали и др Даницу Грујичић. Она је одбила гостовање под образложењем да је прича завршена и да легализацију уља од канабиса гура нарко-мафија.
— Тако је! Ја сам нарко-мафијаш који се лечио уљем од канабиса! Стварно не знам како да одговорим на те тврдње. Код нас је, иначе, пракса да лекари, након што положе онај последњи испит, више не отворе ниједну књигу и не прочитају ниједан текст. Да су се мало боље информисали о овој теми, знали би да је само у претходних пола године у престижним медицинским часописима објављено више од 7.500 радова стручњака који потврђују позитивно дејство канабиса. Како може 11 земаља Европске уније, како могу 22 америчке државе да нађу начин да измене и уподобе законе, и да регулишу контролу тих средстава? Морам да поновим — ми се не бавимо легализацијом марихуане у рекреативне сврхе. Не желимо да од Србије направимо Амстердам, ни од Србије Холандију. Само желимо да стотинама хиљада људи којима је потребна помоћ омогућимо да то средство набављају и од државе га добијају контролисано, да им лекари саветују како да узимају лек, да не купују од дилера на улицама.
Да ли су можда утврђене неке негативне нуспојаве које изазива уље од канабиса?
— Преко 5.000 година, колико се канабис користи, од Старе Кине и Индије наовамо, није утврђено да је ико икада страдао користећи канабис. Ја вам као пацијент могу рећи која је нуспојава. Можете имати потребу за више сна. Да ли је то нешто страшно или лоше?
Опширније о овој теми можете чути у нашаој емисији #SputnjikIntervju.