Јасин (30), који ради као месар у предграђу Тиране, одбио је да у разговору са новинарима Франс преса каже своје право име плашећи се одмазде.
Јасин, отац троје деце, који је и био рањен у сиријском граду Алепу 2014. године, рекао је АФП-у да је напустио Албанију „како би помогао сиријском народу“, додајући да се нада да ће Алах умети да препозна његову жртву, иако, како је изјавио, „није умро као мученик“.
Алберт Бериша, двадесетдеветогодишњи дипломац факултета политичких наука, каже да је „емотивну одлуку“ о одласку на Блиски исток донео након што је на телевизији и друштвеним мрежама видео шта се дешава у Сирији.
Бериша је, међутим, због своје одлуке да се придружи терористима, прошлог месеца осуђен на три године затвора.
Према подацима власти, око 300 становника Косова и око 120 држављана Албаније придружило се џихадистима у Сирији, што је, када се израчуна у процентима, највећи број по глави становника, наводи АФП.
Око 30 бораца се вратило у Албанију, док се на Косову у своје домове вратило њих 120, саопштили су званични извори.
Франс прес подсећа и на пропагандни видео-снимак који је Исламска држава објавила прошле године, под називом „Част је у џихаду: порука народима Балкана“, који се у том материјалу описује као „нови фронт“ за џихад у Европи.
Према подацима Светске банке, просечна месечна плата на Косову је око 290 евра, а у Албанији око 370.
Иако, како је за АФП рекао један албански полицајац, новац није главни мотив добровољаца за придруживање исламистичким терористима, обичан борац у редовима ИС у Сирији зарађује месечно више од 740 евра, док заповедници добијају око 1.740 евра.